Dnia 3 września 2013 r. w Warszawie doszło do kolejnego posiedzenia Koalicji Na Rzecz Biopaliw. Jednym z najważniejszych tematów spotkania był postęp prac na forum organów administracji wspólnotowej w zakresie zmian w polityce biopaliwowej Unii Europejskiej.
Ponadto, Koalicjanci jednogłośnie niezwykle krytycznie odnieśli się do ostatnich zmian wprowadzonych na posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów w projekcie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, które zakładają wydłużenie okresu przejściowego jednoczesnej sprzedaży benzyn E5 i E10 aż do 2020 roku.
- Wydłużenie okresu przejściowego konieczności zapewnienia przez stacje paliw podaży benzyny E5 do 2020 roku to zaprzeczenie sensu jakichkolwiek konsultacji społecznych z zainteresowanymi stronami, pierwotnie bowiem zakładano długość tego okresu do końca 2016 roku, co już było wynikiem szeroko rozumianego konsensusu – powiedział Jarosław Michałowski, Członek Zarządu Krajowej Izby Biopaliw.
- Okres przejściowy dla E10 do 2020 roku to praktyczna marginalizacja znaczenia rynkowego tego paliwa, co wprost będzie miało przełożenie nie tylko na sytuację popytową na rynku bioetanolu, ale stanowi również krok wstecz jeśli chodzi o racjonalizację ekonomiczną realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego przez koncerny paliwowe – podsumował Zygmunt Gzyra, Prezes Zarządu Krajowej Izby Biopaliw.
Równie negatywnie Koalicja Na Rzecz Biopaliw odniosła się do decyzji Ministerstwa Finansów w zakresie przeznaczania dotacji celowej przeznaczonej pierwotnie na działania wspierające rozwój transportu ekologicznego wynikające z przyjętego w kwietniu br. rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie w związku z koniecznością „łatania” źle zaplanowanego budżetu krajowego na 2013 rok.
Oprócz Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju, Krajowej Izby Biopaliw oraz Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych w spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele organizacji aspirujących do członkostwa w Koalicji – Związku Gorzelni Polski i Krajowej Rady Gorzelnictwa i Produkcji Biopaliw. Obie organizacje podtrzymały w trakcie dyskusji chęć formalnego przystąpienia do Koalicji w celu podejmowania wspólnych działań i inicjatyw w imieniu i na rzecz sektora biopaliw w Polsce.
- Zintegrowanie takich podmiotów jak Związek Gorzelni Polskich i Krajowa Rady Gorzelnictwa i Produkcji Biopaliw w ramach wspólnej platformy działania organizacji żywo zainteresowanych dalszym rozwojem krajowego sektora biopaliw jest naturalnym krokiem w kierunku dopełnienia reprezentacji całego łańcucha wytwórczego na forum Koalicji. Jest realna perspektywa również na powiększenie tego grona o organizacje rolnicze reprezentujące sektor zbożowy, wówczas będziemy mgli mówić o pełnej reprezentatywności Koalicji Na Rzecz Biopaliw, chociaż i obecnie możemy liczyć na zrozumienie naszych postulatów i celów w tym środowisku. W pełni potwierdzają to nasze wcześniejsze wspólne inicjatywy podejmowane m.in. z Krajową Federacją Producentów Zbóż czy Krajową Radą Izb Rolniczych. Wszyscy gramy przecież do jednej bramki – podsumował Adam Stępień, Dyrektor Generalny Krajowej Izby Biopaliw.
źródło: Gospodarz.pl/Krajowa Izba Biopaliw foto:
Gospodarz.pl