iLUC. Nauka zamiast polityki

W związku z intensyfikacją działań mających na celu uzyskanie kompromisu pomiędzy państwami członkowskimi UE na forum Rady Ministrów i wejściem negocjacji dot. iLUC w decydującą fazę, europejski łańcuch wytwórczy biopaliw przypomina, że obecna dyskusja ma podłoże czysto polityczne, nie naukowe - czytamy w 99 numerze Oil Express wydawanym przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju.

iLUC. Nauka zamiast polityki
6 unijnych organizacji reprezentujących odpowiednio: CopaCogeca – rolników i ich spółdzielni, COCERAL – handel surowcami rolniczymi, FEDIOL – przemysł olejarski i pasz białkowych, EBB – producentów biodiesla, ePure – przemysł bioetanolu, Pangea – zrównoważoną bioenergię, zaapelowało przeciwko konieczności raportowania iLUC zaznaczając, że nauka w tym zakresie nie jest jeszcze wystarczająco zaawansowana.
 
Nie istnieją racjonalne podstawy naukowe przemawiające za obliczaniem wskaźnika iLUC. Propozycja dotycząca iLUC opiera się tylko na teoretycznym modelu podlegającym zmianom w zależności od przyjętych założeń.

Co więcej, sama Komisja Europejska potwierdziła, że szacunkowe emisje iLUC nie mogą być stosowane do wyliczeń emisji gazów cieplarnianych z powodu wielu niepewności i licznych błędów wykrytych w metodologiach. Stosowanie tych samych wartości emisji do celów raportowania było by równie niepoprawne i wprowadzałoby w błąd opinię publiczną.

Każda pochopna decyzja w zakresie stosowania niepotwierdzonych wartości iLUC w raportowaniu doprowadzi do zachwiania zaufania konsumentów, a przez to do zakłóceń na rynku i ekonomicznych strat.

- Dodatkowe emisje szczególnie wysokie w przypadku roślin oleistych wykorzystywanych w produkcji estrów metylowych, mogą mieć niezwykle szkodliwe konsekwencje nie tylko dla samego obrazu paliw odnawialnych, ale również w sposób istotny obniżając w dalszej perspektywie rentowność prowadzenia działalności wytwórczej biodiesla w całym łańcuchu – skomentował Adam Stępień, dyrektor generalny KIB.

Co więcej, obowiązek raportowania dodatkowych, sztucznie przypisanych emisji gazów cieplarnianych da Komisji Europejskiej
swoistego rodzaju argumenty dla konieczności odejścia od stosowania biopaliw opartych na surowcach rolnych po 2020 roku.

- Jest to tym gorsze, iż sama koncepcja zjawiska pośredniej zmiany użytkowania gruntów oraz przypisane mu wartości emisji GHG dla poszczególnych rodzajów upraw rolnych nie znajduje żadnego potwierdzenia w warunkach europejskich – dodał Adam Stępień.


Tagi:
źródło: