Gaz łupkowy na Pomorzu!

Długookresowy wypływ gazu łupkowego bez wspomagania na znaczącą skalę udało się po raz pierwszy w Europie osiągnąć na terenie koncesji Lębork w województwie pomorskim. Gaz płynie od 21 lipca br., obecnie w ilościach ok. 8 500 m3 na dobę (300 000 stóp sześciennych na dobę).

Gaz łupkowy na Pomorzu!
Odwiert Łebień LE-2H wykonała Lane Energy Poland Sp. z o.o. (spółka z kapitałem amerykańskim) w czerwcu 2011 roku. W sierpniu 2011 roku wykonano w jego odcinku poziomym (w skałach łupkowych ordowiku) szczelinowanie hydrauliczne metodą klasyczną. Od ponad miesiąca prowadzony jest tzw. test produkcyjny. Po początkowej stymulacji azotem, od 21 lipca 2013 roku gaz wypływa samoistnie. Zakończenie testu zaplanowano na koniec września.

To bardzo dobra informacja dla Polski i dla europejskiej geologii naftowej - mówi Piotr Woźniak, Główny Geolog Kraju, który 23 sierpnia spotkał się na terenie odwiertu z inżynierami Lane Energy Poland. – Wydajność odwiertu jest niższa niż na polach gazowych w USA i Kanadzie, natomiast jest to pierwszy tak dobry rezultat w historii rozpoznawania łupkowych złóż gazu ziemnego w Europie. Po pierwsze – horyzontem produktywnym są łupki ordowiku, po które sięgają inwestorzy na prawie wszystkich koncesjach w Polsce, po drugie – zastosowano typową technikę szczelinowania, nie użyto żadnych nowych metod stymulacyjnych odbiegających od sposobów wypraktykowanych na szeroką skalę w Ameryce. A co najważniejsze – po krótkiej stymulacji gaz wypływa samodzielnie od ponad miesiąca, w znacznych ilościach. Taki wynik powinien zachęcić inne firmy do przyspieszenia prac na koncesjach, zwłaszcza że od kilku tygodni obowiązują usprawnione procedury oceny oddziaływania wierceń na środowisko. Uważam, że o sukcesie Lane Energy Poland przesądził profesjonalizm i doświadczenie firmy. Należą się za to gratulacje. Rząd ma również pracę do wykonania. Musimy dokończyć nowelizację ustawy Prawo geologiczne i górnicze i dostosować nasze regulacje węglowodorowe do europejskich standardów, przede wszystkim w zakresie modelu zarządzania koncesjami.


Państwa europejskie z zainteresowaniem przyglądają się poszukiwaniom gazu łupkowego w Polsce, który może być najlepszym z dostępnych rozwiązań problemów energetycznych Europy. Świadczą o tym m.in. sierpniowe konsultacje w Polsce z Ministrem Środowiska Wielkiej Brytanii, który odwiedził jeden z odwiertów na Pomorzu.

Kolejne kraje przekonują się do gazu łupkowego - ostatnio rząd Holandii opublikował wyniki niezależnej ekspertyzy wykonanej na jego zlecenie przez zespół trzech firm: Witteveen and Bos, Arcadis i Fugro, które jednoznacznie dowodzą minimalnego ryzyka związanego ze szczelinowaniem hydraulicznym.
 


Tagi:
źródło: