Dr inż. Lech Kempczyński (PSPO) o sektorze biopaliw z punktu widzenia krajowego przemysłu olejarskiego i rynku roślin oleistych [video]

W dniu 17 października 2013 r. w Warszawskim Centrum EXPO XXI odbyła się 2-ga Konferencja na Temat Biopaliw pt. "Biopaliwa. Jaka przyszłość krajowego łańcucha wytwórczego biokomponentów?".

Konfenecję zorganizowała Krajowa Izba Biopaliw, a jej celem była promocja wykorzystania krajowego potencjału biomasy pochodzenia rolniczego w produkcji odnawialnych paliw transportowych, jak również poszerzanie wiedzy uczestników na temat najbardziej aktualnych problemów sektora biopaliw. Podczas wydarzenia omówiono takie zagadnienia jak: zmiany w prawodawstwie krajowym związane z implementacją Dyrektywy 2009/28/WE, kryteria zrównoważonego rozwoju i systemy certyfikacji biopaliw, pośrednia zmiana użytkowania gruntów (ILUC), potencjalne wykorzystanie biogazu rolniczego w transporcie, krajowy rynek surowcowy do produkcji biokomponentów.

Zobacz relację z konferencji "Biopaliwa. Jaka przyszłość krajowego łańcucha wytwórczego biokomponentów?"

Zapraszamy do zapoznania się z wystąpieniem dr inż. Lecha Kempczyńskiego, Dyrektora Generalnego Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju, który przedstawił sytuację przemysłu olejarskiego i rynku roślin oleistych w Polsce z punktu widzenia sektora biopaliw. Doktor Kempczyński omówił charakterystykę roślin oleistych, rynek rzepaku w Polce i na świecie oraz uwarunkowania krajowego przemysłu olejarskiego. Zabrane dane zaprezentowano pod kątem sektora biopaliw, który zajmuje co raz ważniejsze miejsce w przemyśle olejarskim. Ważny punkt prezentacji stanowiło także uwypuklenie znaczenia śruty rzepakowej, jako paszy dla zwierząt, w odniesieniu do śruty sojowej. W wystąpieniu szczególnie zaakcentowano również negatywny wpływ założeń nowej polityki biopaliwowej UE na sektor biopaliw oraz obalono mity związane z wpływem tego typu paliw na środowisko naturalne i ceny żywności.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystąpienia dr inż. Lecha Kempczyńskiego


Tagi:
źródło: