| Autor: redakcja1

Pogłębiająca się tendencja spadkowa na rynku baraniny

W Unii Europejskiej od siedmiu miesięcy ceny owiec i jagniąt maleją. Początkowo, a zatem w końcowych miesiącach 2015 r. roczne stopy zniżki cen były stosunkowo małe, ale z początkiem 2016 r. zaczęły się zwiększać - poinformowała Danuta Zawadzka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Pogłębiająca się tendencja spadkowa na rynku baraniny
Cena skupu owiec wyniosła w I kwartale 7,01 zł/kg i była o 3% mniejsza niż w I kwartale 2015 r. Jej spadek wynikał z głębokiego, bo o 12% obniżki tej ceny w lutym do 5,97 zł/kg z 6,80 zł/kg.
 
W styczniu cena skupu owiec wynosząca 6,48 zł/kg była o prawie 2% wyższa niż przed rokiem, a w marcu była taka sama jak rok wcześniej, tj. 8,59 zł/kg. W kwietniu cena skupu owiec wyniosła 5,86 zł/kg i była o 12% niższa niż przed rokiem.
 
Z uwagi na wzrost pogłowia w UE-28 i szacowany przez Komisję Europejską zwiększenie się produkcji można sądzić, że cały 2016 r. będzie nacechowany spadkiem cen owiec i jagniąt w Unii Europejskiej, a co za tym idzie mniejszymi cenami skupu polskich owiec. Pogorszy to niewątpliwie sytuację producentów i może spowodować ponowną zniżkę pogłowia.
 
W 2015 r. pogłowie owiec zwiększyło się w czerwcu o 2,2% w obrębie roku, a w grudniu o 6,9%. O jego zwyżce, obok poprawy rentowności chowu decydowała również płatność do owiec, która pojawiła się w nowym systemie płatności bezpośrednich, obowiązujących w latach 2015-2020. Płatność ta przysługuje rolnikom posiadającym co najmniej 10 sztuk maciorek owczych w wieku co najmniej 12 miesięcy, ale przyznawana jest do wszystkich owiec w gospodarstwie.


Tagi:
źródło: