Jak wylicza ekspertka IERiGŻ – Danuta Zawadzka w październikowym Rynku Rolnym, podstawowym czynnikiem odpowiedzialnym za spadek pogłowia jest opłacalność chowu kształtowana między innymi przez ceny skupu żywca, które od wielu lat podlegają wpływom cen Unii Europejskiej i kursom złotego względem euro. Czynniki te w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku miały niekorzystny wpływ dla rozwoju produkcji.
Niemniej, już w trzecim kwartale bieżącego roku, zaobserwowano odwrotną tendencję wobec pierwszego półrocza. Przeciętna cena w 27 krajach Wspólnoty osiągnęła bowiem poziom 631 euro/100 kg wagi poubojowej i była o 3% wyższa wobec notowań sprzed roku.
Według Zawadzkiej, inaczej od początku roku kształtowały się ceny jagniąt ciężkich. W pierwszym kwartale były one średnio o 13% niższe niż przed rokiem, ale w drugim już o 3% wyższe. Z kolei w III kwartale oscylowały na poziomie 499 euro/100 kg wagi poubojowej i były takie same jak rok wcześniej, ale we wrześniu spadły o 2%.
Jak wynika z raportu Rynku Rolnego, na terenie Polski ceny skupu owiec w I i II kwartale były średnio o 15% i 13% niższe niż w analogicznych okresach roku poprzedniego i wyniosły 6,37 zł/kg i 6,63 zł/kg odpowiednio. Z kolei cena lipcowa wzrosła w relacji rocznej o 3% do poziomu 6,56 zł/kg, ze względu na niewielką deprecjację złotego względem euro, a także struktury wagowej skupowanych owiec - podkreśla ekspertka IERiGŻ.