| Autor: redakcja6

Wiosenne porządki z ziemią ogrodową

Choć rok 2013 był dla polskiego sektora ogrodowego krótki, to jednak bardzo intensywny. Co prawda długo utrzymująca się zima nie pomogła polskim przedsiębiorcom, ale mimo to większość z nich zrealizowała swoje cele sprzedażowe, osiągając zysk w trudnym okresie. Sezon wiosenno-letni dopiero się zaczyna, ale dla producentów podłoża ogrodowego gorący okres zwiększonej liczby zamówień już trwa.

Wiosenne porządki z ziemią ogrodową

O rosnącej wartości sektora decyduje nie tylko rozwój przemysłu budowlanego, ale także poprawa stopy życiowej Polaków i zmiana podejścia co do jakości życia – według raportu Husqvarny, 70% Polaków jest w stanie poświęcić swój wolny czas, aby zadbać o wspólną przestrzeń. W ostatnich latach rośnie również budżet Polaków przeznaczony na wyposażenie i pielęgnację ogrodu.


W ubiegłych sezonach wydatki przeciętnego Polaka na asortyment ogrodowy wynosiły około 200 złotych rocznie, co w ostatnim czasie dało blisko 9 mld zł przychodów rocznie dla branży. Według szacunków Euromonitor International w minionych latach największy udział sprzedaży przypadł na sprzęt zmechanizowany i narzędzia ręczne (41% udziału w sprzedaży) oraz roślin (30%). Fakt, że wydatki na produkty ogrodowe w innych krajach przewyższają budżet Polaków (Niemcy, czy Szwedzi wydają nawet dwa razy tyle co my na ogród), ale tempo ich wzrostu nie jest tak szybkie jak w Polsce.

Nie da się ukryć, że jakość terenów zielonych w dużej mierze zależy od wyboru podłoża. Bardzo ważny jest jego skład, czyli rodzaj torfu oraz dodatki (nawóz, perlit glinka, mielona kora). To właśnie odpowiednia kompozycja wspomnianych składników decyduje o jakości gruntu i przekłada się na sukces w sprzedaży. Składnikami mieszanek ziemi najczęściej są: ziemia kompostowa (dużo próchnicy pokarmowej), darniowa (pochodząca z kompostowania darni), wrzosowa (dla roślin wymagających podłoża o odczynie kwaśnym), torf (poprawia właściwości ziemi, najczęściej stosuje się torf przejściowy), kora (źródło próchnicy), piasek (dodawany dla zwiększenia przepuszczalności gleby), węgiel brunatny (wysoka zawartość magnezu, często wykorzystywany do roślin ozdobnych) oraz substancje sztucznie wytwarzane – perlit (ułatwia dostęp powietrza do korzeni), keramzyt (wykorzystywany głównie jako ozdoba), nawozy sztuczne (wzbogacają glebę w składniki mineralne).

Według prognoz, tendencja wzrostowa branży ma utrzymać się aż do 2016 roku. Przedsiębiorcy sektora ogrodniczego są dobrej myśli – zasobność portfeli Polaków rośnie, a obecne trendy prowadzą ku wzrostowi sprzedaży. W badaniu przeprowadzonym przez Millward Brown w 2012 roku, większość ogrodniczych placówek handlowych i firmach producenckich objętych analizą deklaruje zadowolenie z osiągniętych wyników finansowych, blisko 80% z nich przewiduje dalszy wzrost, a ponad połowa planuje inwestycje w rozwój placówki na najbliższe lata.  



Tagi:
źródło: