Unijne fundusze, w wysokości 125 mln euro, mają zostać przeznaczone na przeprowadzenie działań w zakresie wycofania z rynku części zbiorów owoców i warzyw z gatunków łatwo psujących się, których nie można długo przechowywać po zbiorach, a żaden alternatywny do rosyjskiego rynek zbytu nie jest dostępny.
W związku z tym, pomoc finansowa będzie dotyczyła takich produktów jak: pomidory, marchew, kapusta, papryka, kalafiory, ogórki i korniszony, pieczarki, jabłka, gruszki, owoce czerwone, w tym truskawki, maliny, wiśnie, porzeczka, a także winogrona deserowe i kiwi. Wsparcie ma zapobiec między innymi zbytniej obniżce cen tych produktów.
Ustalone przez Komisję nadzwyczajne środki w postaci wycofania z rynku, mają być ukierunkowane w przede wszystkim na bezpłatną dystrybucję tych owoców i warzyw do organizacji humanitarnych i pomocowych oraz innych instytucji społecznych, jak również uwzględniać odszkodowania za przeprowadzanie przez producentów „niezbierania” lub „zielonych zbiorów”.
Komisja Europejska zadeklarowała, że pomoc finansowa obejmie wycofanie z rynku produktów producentów bez względu na ich przynależność do grup i organizacji producentów owoców i warzyw, czy też bycie producentami indywidualnymi.
Poza tym odpowiednie przepisy zostaną przyjęte przez Komisję Europejską prawdopodobnie na początku września, ale omawiany mechanizm będzie obowiązywał od dnia 18 sierpnia 2014 roku. W związku z tym, kontyngent produktów objętych instrumentami wspierania rynku obowiązuje od tego dnia i będzie zastosowana do nich pomoc, z zastrzeżeniem poddania ich niezbędnym kontrolom. Komisja Europejska zapowiedziała, że środki te będą obowiązywać do końca listopada.