Wsparcie dla producentów warzyw i owoców
Komisja Europejska proponuje przedłużenie do 30 czerwca 2016 roku wsparcia dla producentów owoców i warzyw. Za wycofywanie z rynku produktów otrzymają oni odszkodowanie. Tylko do 30 czerwca 2015 r. wycofano z obiegu niemal 770 tys. ton owoców i warzyw, za które wypłacono im 155 mln euro rekompensaty. W ten sposób Komisja wspiera unijnych rolników dotkniętych rosyjskim zakazem importu żywności.
– Od sierpnia 2014 roku do marca tego roku eksport świeżych owoców i warzyw obniżył się o 17 proc. Co prawda duża aktywność w poszukiwaniu nowych rynków zbytu, również w zwiększanie eksportu na rynki, na których jesteśmy obecni, w dużej części zrekompensowała straty wynikające z embarga, wciąż jednak eksport jest niższy – mówi agencji Newseria Biznes Mariusz Dziwulski, analityk rynku owoców i warzyw z Banku BGŻ BNP Paribas.
W omawianym czasie eksport jabłek zmalał o 19 proc., w tym do krajów spoza Unii Europejskiej o 37 proc.
Póki co, nie można oczekiwać lepszych wyników w wywozie owoców i warzyw, mimo że – jak prognozuje ekspert – znaczenie nowych rynków będzie rosło, przy czym mowa tu m.in. o krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.
– Część producentów próbuje swoich sił na rynku azjatyckim – mówi Dziwulski. – Jeżeli weźmiemy pod uwagę nowe rynki, to wciąż nie jest tak duży wolumen, by mógł złagodzić skutki utraty rynku rosyjskiego. Natomiast perspektywa długoterminowa jest jak najbardziej korzystna. Myślę, że eksport na te nowe rynki będzie się w dalszym ciągu zwiększał – prognozuje.
Jak wynika z danych Banku BGŻ BNP Paribas gdyby wyłączyć ze statystyk Rosję, to po pierwszym kwartale sprzedaż jabłek za granicę wzrosłaby o 47 proc. w stosunku do tego samego okresu przed rokiem. Na Białoruś wysłano 158 tys. ton, a więc o 15 proc. więcej niż rok wcześniej, do Egiptu – 5,8 tys. ton, a zatem to wzrost o 493 proc., a do Kazachstanu 29,8 tys. ton, tj. o 22 proc.
– Sytuacja na rynku jabłek się poprawiła. Dzięki programom, które pozwoliły wycofać część produkcji z rynku, ceny dosyć istotnie wzrosły. Dobrą sytuację mamy również w sektorze przetwórstwa jabłek, w sprzedaży zagęszczonego soku jabłkowego. Można więc oczekiwać, że sytuacja cenowa będzie odrobinę lepsza – ocenia Dziwulski.
Jego zdaniem, zwiększyły się również ceny warzyw. Niekorzystna sytuacja z minionego roku spowodowała, że areał zasiewów warzyw w 2015 roku była niższa, więc prawdopodobnie i zbiory będą mniejsze, a to może pociągnąć dalszą zwyżkę cen. Na niższe zbiory wpływ może mieć również susza.