Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Podwozie ramowe
2016-05-11 -
Sprzęg do pras
2013-06-19 -
JOHN DEERE szyba tylna do kabiny LX 042117
2011-12-13 -
Ciągnik KUBOTA M110GX 115 KM
2013-08-18 -
Rozrzutnik obornika N-255/5 10 ton Igamet
2016-05-13
Wzrosły ceny owoców i warzyw
Ceny jabłek w krajowym skupie w lutym 2015 roku notowały dość wyraźny trend wzrostowy. Jak wynika z monitoringu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi cena kilograma tych owoców w pierwszym tygodniu marca tego roku (2-3.03) wynosiła 0,84 zł/kg i była o 20 proc. większa niż przed miesiącem - podaje Bank BGŻ.
Ceny jabłek
Ceny, jeśli chodzi o ten czas, to w dwóch poprzednich latach, charakteryzowały się raczej stabilnością. Gdyby jednak porównać dynamikę zwyżki cen od początku roku, mimo silnych lutowych wzrostów, tegoroczna 15 proc. byłaby minimalnie słabsza od tej obserwowanej rok wcześniej wynoszącej 16 proc., ale już zdecydowanie wyższa niż przed dwoma laty kiedy było to 2 proc.
Rosnące ceny mogą być zaskakujące w obrębie dużo większej podaży jabłek w kraju i na rynkach europejskich. Za ich przyczynę można uznać w sporym stopniu czynniki sezonowe, a także dosyć silny wzrost popytu na rynkach zagranicznych, zgłaszany głównie przez kraje takie jak Białoruś, Serbia czy też, prawdopodobnie w ostatnich tygodniach, Mołdawia, z której Rosja warunkowo zdjęła, nałożone w lipcu 2014 roku i trwające ponad pół roku, embargo. Mimo zwyżek, ceny jabłek na rynku krajowym pozostawały w dalszym ciągu dużo mniejsze niż przed rokiem. Średnia cena skupu jabłek podana przez Ministerstwo na początku marca tego roku była o 39 proc. niższa niż przed rokiem.
Ceny warzyw
W przypadku warzyw i rynku krajowego, ceny również sezonowo wzrastały. W większym stopniu zwyżki dotyczyły warzyw, w odniesieniu do których udział Rosji w ich eksporcie w sezonach poprzednich nie był znaczący. Do warzyw tych należą między innymi marchew czy też cebula. Z danych Ministerstwa wynika, że w skupie do spożycia bezpośredniego ich ceny na początku marca kształtowały się w granicy wynoszącej odpowiednio 0,86 i 0,49 zł/kg i były o 14,7 i 4,2 proc. wyższe niż przed miesiącem. W przypadku cen cebuli kształtowały się na poziomie o 58 proc. mniejszym niż przed rokiem, ceny marchwi z kolei w pierwszym tygodniu marca przewyższyły poziom zeszłoroczny o 13,1 proc.
Jeśli chodzi o kapustę białą, dynamika wzrostu cen skupu obserwowana w styczniu tego roku, wywołana zwiększeniem się popytu na rynkach wschodnich, w lutym tego roku lekko wyhamowała. Warto jednak zaznaczyć, że na początku marca br. kapusta biała była już o 5 proc. droższa niż w tym samym czasie przed rokiem. Gorsza sytuacja notowana była w odniesieniu do kapusty pekińskiej, czy też pieczarek - warzyw o istotnym udziale Rosji w ich wysyłce w poprzednich latach. Ich ceny nadal pozostawały znacznie mniejsze niż przed rokiem i wykazywały raczej trend spadkowy. Jak wskazują analitycy Banku BGŻ, średnia cena skupu kapusty pekińskiej w lutym br. (2-3.02-2-3.03) zmalała o 20 proc. i była jednocześnie o 49 proc. mniejsza niż przed rokiem. Cena pieczarek spadła w analogicznym okresie o 5,7 proc. do 4,94 zł/kg, tj. o 7,7 proc. niższego niż przed rokiem.