Wstęp do zielonej chemii w rolnictwie

Zielona chemia obejmuje metody, które z jednej strony sprzyjają jak najmniejszym szkodom środowiska naturalnego, a z drugiej są jak najbardziej opłacalne.

Wstęp do zielonej chemii w rolnictwie

Bardzo istotnym czynnikiem we współczesnym rolnictwie są agrochemikalia. Należą do nich pestycydy, takie jak środki owadobójcze, chwastobójcze i grzybobójcze oraz nawozy sztuczne.

Jedne z pierwszych pestycydów, które znalazły zastosowanie w rolnictwie pojawiły się już w czasie II wojny światowej. Wówczas do użytku weszły pestycydy tzw. DDT (dichloro-difenylo-trichloroetan) mające na celu kontrolę stonki ziemniaczanej oraz likwidację wszawicy – groźnej choroby wywołującej tyfus i malarię.

Z czasem pojawiały się kolejne środki. Zaliczane do nich insektycydy organofosforowe, np. malation to specyfiki, które wykazują silne właściwości owadobójcze. Są toksyczne, lecz w stosowanym środowisku nie są zbyt trwałe.

Kolejna generacja przyniosła jeszcze bardziej udoskonalone insektycydy – bardziej selektywne i znacznie mniej toksyczne. Wśród nich góruje pirymikarb. Działa on bardzo selektywnie na mszyce. Ma tylko niewielki wpływ na inne żywe organizmy.

Duże znaczenie w rolnictwie odgrywają również herbicydy, zwłaszcza triazynowe, a wśród nich antrazyna do zwalczania chwastów na polach kukuryczy. Na plantacjach kukurydzy i soi sprawdzają się w szczególności herbicydy flumiclorae, gdyż nie wykazują cech teratogennych i kancerogennych. Bardzo ważnym aspektem jest także fakt, że nie zanieczyszczają one wód gruntowych.

Niezwykle ważne w rolnictwie są nawozy mineralne, potocznie zwane sztucznymi, które mają znaczący wpływ na wielkość plonów. Spełniają istotną rolę jako środki uzupełniające niedobór składników pokarmowych w glebie. Dostarczają głównie azotu, potasu i fosforu. Do typowych związków nawozowych zaliczamy: siarczan potasu, azotan (V) amonu, mocznik, dwuwodorofosforan (V) wapnia.

Nawozy mineralne często przeciwstawia się odchodom hodowlanym, określanym jako nawozy organiczne.

Geneza nawozów sztucznych sięga XIX wieku, kiedy to opatentowano sposób wytwarzania pojedynczego superfosfatu. W roku 1846 w Liverpoolu, uruchomiono pierwszą na świecie fabrykę wytwarzania superfosfatu.


Tagi:
źródło: