Zapotrzebowanie kukurydzy na składniki mineralne
Kukurydza jest rośliną o dużych wymaganiach cieplnych. Równomierne wschody można uzyskać dopiero w temperaturze 9 do 10 stopni Celsjusza a kiełkuje w temperaturze 6 stopni Celsjusza i wytrzymuje przymrozki do -3 stopni Celsjusza. Kukurydza nie lubi gleb bardzo ciężkich, zlewnych i suchych. Gleba powinna mieć uregulowany odczyn powyżej 5,5 pH, zawierać jak najwięcej próchnicy i posiadać przynajmniej średnią zasobność przyswajalnych form fosforu i potasu. Uprawiając kukurydzę na słabszych glebach w wysokiej kulturze nie powinno stosować się uproszczeń i zbyt oszczędnych technologii.
Roślina ta wytwarzając w krótkim okresie dużą ilość biomasy ma dużo większe zapotrzebowanie na makro i mikroskładniki w porównaniu z roślinami o niższej dynamice wzrostu. W kolejnych fazach rozwojowych kukurydza wymaga zarówno dobrego zaopatrzenia w składniki mineralne i wodę.
Jeżeli chodzi o mikroskładniki jednym z ważniejszych jest Cynk. Cynk jest mikroelementem, który decyduje o metabolizmie azotu a więc pośrednio wpływa na uzyskiwane plony. Bardzo ważnymi mikroelementami są również Molibden i Mangan. Oczywiście należy również pamiętać o tym, że każda odmiana kukurydzy ma specyficzne zapotrzebowanie na mikroelementy i powinno zostać to uwzględnione w bilansie nawozowym.
Rola nawozów firmy ARKOP w uprawie kukurydzy
Firma ARKOP przygotowała kompleksową ofertę produktową w zakresie zaopatrzenia kukurydzy w mikroskładniki a w przypadkach ekstremalnych również i w makroskładniki.
Siarczan Magnezu Jednowodny to nawóz uznany i ceniony, który wpisuje się w klasykę nawożenia pozakorzeniowego. Jest to najprostszy i najszybszy sposób zaopatrzenia roślin w siarkę i magnez. Są to składniki niezbędne do prawidłowego wzrostu, uzyskania plonu i jakości technologicznej.
W przypadku konieczności dodatkowego uzupełnienia niedoborów siarki istnieje możliwość zastosowania wysoko skoncentrowanego zawiesinowego nawozu dolistnego Siarkomag zawierającego doskonale zbilansowaną siarkę i magnez. Siarkomag zaleca się do łącznego stosowania z roztworem saletrzano-mocznikowym w celu lepszego wykorzystania azotu w połączeniu z siarką.
Czytaj dalej na następnej stronie...