Potaniały głównie nawozy mineralne oraz bezpośrednie nośniki energii. Ceny pestycydów, maszyn rolniczych i materiałów budowlanych pozostały na poziomie poprzedniego miesiąca. Pogorszyły się stosunki cen większości środków produkcji do cen zbóż. Środki produkcji dla rolnictwa potaniały jednak w odniesieniu do żywca wieprzowego.
Charakterystyczną cechą rynku nawozów mineralnych jest sezonowość zakupów i związane z nią sezonowe zmiany cen. W lipcu zapotrzebowanie na nawozy mineralne było wyraźnie mniejszy niż w poprzednich miesiącach co zmuszało dystrybutorów do wprowadzania kolejnych już w 2016 roku spadków cen. Mniejsze zapotrzebowanie było z kolei następstwem słabej koniunktury na podstawowych rynkach rolnych.
Jak podają Aldon Zalewski i Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, ceny nawozów zmniejszyły się średnio o 1,3% w porównaniu z poprzednim miesiącem, przy czym zniżki odnosiły się głównie do nawozów azotowych. Wśród nich najbardziej potaniała saletra amonowa o 2,7% oraz saletrzak o 1,8%. Wyraźna obniżka cen została zaobserwowana też w przypadku superfosfatu granulowanego oraz fosforanu amonu o 1,3%.
Ceny pozostałych nawozów mineralnych były też niższe niż miesiąc wcześniej. W obrębie 12 miesięcy nawozy mineralne potaniały o 4,2%, w tym przede wszystkim nawozy azotowe, np. saletra amonowa o 9,8%, saletrzak o 8,8%, a mocznik o 7,3%. W przypadku pozostałych analizowanych nawozów zmiany cen były wyraźnie mniejsze.
Do końca tego roku ceny nawozów powinny jeszcze zmaleć. Dystrybutorzy nawozów będą prawdopodobnie wprowadzać posezonowe zniżki w celu obniżenia kosztów magazynowania. Spadkom cen nawozów na krajowym rynku będą ponadto sprzyjać mniejsze koszty produkcji w związku z taniejącym gazem ziemnym a także malejące ceny nawozów w handlu światowym.
W lipcu 2016 r. stosunek cen nawozów mineralnych do cen zbóż pozostał niezmienny w porównaniu z miesiącem poprzednim i były minimalnie lepszy niż w lipcu 2015 r. Na zakup 1 kg NPK należało przeznaczyć równowartość 5,9 kg pszenicy, a więc 0,1 kg mniej niż rok wcześniej. Stosunkowo najtańszym nawozem mineralnym pozostała sól potasowa - równowartość 4,5 kg pszenicy, a najdroższym superfosfat prosty - 7,4 kg pszenicy.
Relacje cen nawozów do cen skupu trzody chlewnej były w lipcu wyraźnie lepsze w odniesieniu do czerwca. Na zakup 1 dt NPK należało przeznaczyć równowartość 69 kg żywca wieprzowego, czyli o 7 kg mniej niż w poprzednim miesiącu oraz 19 kg mniej niż rok wcześniej.
Ceny nawozów wapniowych wzrosły w lipcu o 0,4%. W ujęciu rocznym nawozy wapniowe podrożały z kolei o 14,6%.