(Re)Aktywacja siarczanu wapnia w rolnictwie. Policz. Zastosuj. Zbierz efekty.

Działanie siarczanu wapnia znane jest od wielu lat, ale w Polsce było mało wykorzystywane, a co za tym idzie zapomniane. Ostatnie lata przynoszą jednak coraz więcej informacji na jego temat, pojawia się w wypowiedziach czy publikacjach wielu autorytetów branży. Pomimo tego, nadal ciąży nam niedostatek wiedzy.

(Re)Aktywacja siarczanu wapnia w rolnictwie. Policz. Zastosuj. Zbierz efekty.
Siarczan wapnia wykorzystywany jest również do melioracji gleb zasolonych. Nagromadzenie soli sodu w glebie zwiększa alkaliczność roztworu glebowego, która jest niekorzystna dla wielu roślin. Melioracja taka wymaga zastąpienia nadmiaru Na przez Ca i obniżenia alkaliczności. Prawidłowo przeprowadzona melioracja przy pomocy siarczanu wapnia prowadzi do polepszenia właściwości gleby i czyni ją przydatną dla uprawy wszystkich roślin użytkowych.
 
Rola siarczanu wapnia w rolnictwie wymaga podkreślenia, gdyż działa szerzej niż typowy nawóz:
  • Dostarcza roślinom bardzo ważnych składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego rozwoju,
  • Oddziałuje korzystnie na glebę, redukuje skutki zakwaszenia gleby, poprawia jej właściwości co jest podstawą prawidłowej produkcji rolnej (mówiąc potocznie, co z tego, że nawozimy, inwestujmy skoro gleba nie przyjmuje tego w całości)
 
Korzyści
 
Podsumowując kluczowe korzyści siarczanu wapnia w rolnictwie
 
Źródło siarki i wapnia w odżywianiu roślin
 
Rośliny coraz bardziej potrzebują siarki, a w glebie występują jej niedobory lub jest w formie słabo dostępnej dla roślin. Siarczan wapnia jest niezwykle bogatym źródłem siarki, łatwo przyswajalnej dla roślin, co wpływa na lepszą jakość i wydajność plonów.
 
Wapń, który jest zawarty w siarczanie wapnia, pomaga stymulować wzrost korzeni. Reguluje pobieranie innych składników pokarmowych jak również wzmacnia odporność roślin na czynniki chorobowe. Jest również ważnym składnikiem ściany komórkowej. Bez odpowiedniej ilości wapnia, pobierania zawodzi.
 
Poprawa jakość kwaśnych gleb i neutralizuje toksyczność glinu
 
Jedną z głównych zalet siarczanu wapnia jest jego zdolność do neutralizowania toksyczności glinu, który często występuje na glebach kwaśnych, częściowo w podglebiu. Siarczan wapnia poprzez neutralizację toksycznego glinu może poprawić gleby kwaśne wykraczając poza działanie wapna, co sprawia, że rośliny mogą rozwinąć głębsze korzenie, a to przekłada się na lepsze odżywienie roślin i wyższą jakość upraw. Siarczan wapnia stosowany powierzchniowo wnika do podglebia i powoduje lepsze warunki do wzrostu korzeni.
 
Poprawia strukturę gleby
 
Siarczan wapnia dostarcza wapnia, który jest potrzebny do flokulacji gliny w glebie. To jest proces, w którym drobinki gliny są wiązane razem i tworzą dużo mniej, ale za to większych cząstek. Taka flokulacja jest potrzebna dla prawidłowej struktury gleby i do wzrostu korzeni oraz ruchu powietrza i wody. Uregulowanie struktury gleby wpływa pozytywnie na plonowanie upraw.


Tagi:
źródło: