Zaprawianie nasion
Zaprawianie nasion jest jedną z najstarszych metod ochrony młodych siewek roślin przed szkodnikami i chorobami.
Zaprawianie nasion jest jedną z najstarszych metod ochrony młodych siewek roślin przed szkodnikami i chorobami.
Dalece odmienne stanowiska organizacji rolniczych oraz pszczelarskich i ekologicznych dotyczące z jednej strony pojawiających się problemów w ochronie roślin związanych z ograniczeniem wykorzystania tych substancji, a z drugiej strony wskazujące na zagrożenia wynikające z ich użycia, są prezentowane w wielu krajach UE.
W styczniu 2017 roku w siedzibie COBORU w Słupi Wielkiej odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji ds. Rejestracji Odmian Buraka w kadencji 2017-2020.
W drugiej połowie stycznia 2017 roku w siedzibie COBORU w Słupi Wielkiej odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji ds. Rejestracji Odmian Ziemniaka w kadencji 2017-2020.
W dniu 16 stycznia 2017 r. Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzyła uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o nasiennicwie oraz ustawy o ochronie roślin. Senat zaproponował 3 poprawki, a Komisja wnosi o ich przyjęcie.
Z dniem 1 stycznia 2017 roku weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy o nasiennictwie oraz ustawy o ochronie roślin. Ustawa wdraża do naszego ustawodawstwa przede wszystkim postanowienia trzech dyrektyw wykonawczych Komisji Europejskiej (2014/94/96/UE, 2014/97/UE i 2014/98/UE) związanych z rejestracją i nasiennictwem roślin sadowniczych.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uwzględniło uwagi samorządu rolniczego do projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie prawnej odmian roślin.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o nasiennictwie oraz ustawy o ochronie roślin, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych popierając wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej wystąpił do Agencji Nasiennej w Lesznie o odstąpienie od naliczania rolnikom opłaty za użycie do siewu materiału z własnego zbioru.
W 2015 r. 25 czerwca jest ostatnim dniem składania wniosków o dopłatę z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie.
W dniach 25-27 maja br. w Krakowie odbył się Światowy Kongres Nasienny (International Seed Federation – ISF). W kongresie, którego współorganizatorem była Polska Izba Nasienna wzięło udział ponad 1600 delegatów z 64 krajów świata.
Nie jest prawdą, że w tym roku środki na dopłaty do 1 ha gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany zostały zmniejszone. Koperta funduszy jest o 469 tys. zł wyższa, niż w roku ubiegłym - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Nabór wniosków o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany, które można składać w oddziałach terenowych ARiMR, trwa od 15 stycznia do 25 czerwca 2015 r.