Ma on na celu wzmocnienie i usprawnienie dziaÅ‚aÅ„ sÅ‚użb kontrolnych dotyczÄ…cych kontroli Å›wieżych owoców i warzyw (w tym ziemniaków), a także zwiÄ™kszenie kar za nieprawidÅ‚owoÅ›ci w tym zakresie.
Proponowane kary stosowane przez sÅ‚użby kontrolne za owoce i warzywa niezgodne z wymaganiami unijnymi z dotychczasowej kary grzywny, zostanÄ… podniesione do kary pieniężnej w wysokoÅ›ci do 5-krotnej wartoÅ›ci korzyÅ›ci majÄ…tkowej uzyskanej lub która mogÅ‚aby zostać uzyskana przez wprowadzenie tych artykuÅ‚ów do obrotu, nie niższej jednak niż 500 zÅ‚. W ten sposób zostaÅ‚y one ujednolicone z karami majÄ…cymi zastosowanie wobec innych artykuÅ‚ów rolno-spożywczych, wynikajÄ…cymi z ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakoÅ›ci handlowej artykuÅ‚ów rolno-spożywczych.
Zgodnie z projektem bÄ™dÄ… także kary, za ponowne wprowadzanie do obrotu owoców i warzyw, wobec których zostaÅ‚o wydane orzeczenie o niezgodnoÅ›ci warzyw i owoców z wymaganymi unijnymi. W projekcie przewiduje siÄ™ także wprowadzenie dodatkowo kary, za nieokazanie dokumentów towarzyszÄ…cych danej partii owoców lub warzyw (o których mowa w przepisach UE) lub niezamieszczenie w tych dokumentach wymaganych informacji albo podanie informacji nieprawdziwych – bÄ™dzie to kara pieniężna w wysokoÅ›ci do trzykrotnego przeciÄ™tnego wynagrodzenia za rok poprzedzajÄ…cy rok naÅ‚ożenia kary, nie niższa jednak niż 200 zÅ‚. Zapisy projektu nakÅ‚adajÄ… przy tym obowiÄ…zek posiadania przez każdy podmiot wprowadzajÄ…cy artykuÅ‚y rolno-spożywcze do obrotu, informacji umożliwiajÄ…cych identyfikacjÄ™ tych produktów, a w przypadku nie dopeÅ‚nienia tego wymogu bÄ™dÄ… stosowne do przewinienia sankcje.
W zakresie przepisów dotyczÄ…cych ochrony roÅ›lin, wzmocniony zostanie nadzór nad produkcjÄ… i obrotem na terytorium RP roÅ›lin, produktów roÅ›linnych lub produktów szczególnie podatnych na porażenie przez organizmy kwarantannowe oraz wprowadzone zostanÄ… odpowiednie do skali stwierdzanych nieprawidÅ‚owoÅ›ci sankcje karne (nawet do 125 tys. zÅ‚. w sytuacji najbardziej drastycznych przypadków Å‚amania prawa).
W projektowanych zmianach zaproponowano także usprawnienia dotyczÄ…ce kontroli urzÄ™dowych poprzez wprowadzenie możliwoÅ›ci stosowania imiennego okresowego upoważnienia dla inspektora Inspekcji JakoÅ›ci Handlowej ArtykuÅ‚ów Rolno-Spożywczych (IJHARS), którym bÄ™dzie siÄ™ mógÅ‚ on posÅ‚użyć w celu przeprowadzenia kontroli podmiotów (wprowadzajÄ…cych do obrotu owoce i warzywa), których dane nie sÄ… znane – pozwoli to na szybkie i skuteczniejsze niż dotychczas przeprowadzenie kontroli tych artykuÅ‚ów z uwagi również na ich nietrwaÅ‚ość.