W opinii Polski ważną rolę pełni drugi filar WPR. Polska oczekuje, że również po 2020 roku wsparcie w ramach tego filaru służyć będzie wyrównywaniu poziomów rozwoju wsi i rolnictwa między państwami członkowskimi, w szczególności między Wschodem a Zachodem UE. Dlatego też Polska uważa, że w przyszłym budżecie WPR powinny być zapewnione odpowiednie środki na ten cel, a ich podział powinien być oparty o dotychczasowe kryteria spójnościowe, odzwierciedlające lukę rozwojową poszczególnych krajów i regionów.
Biogospodarka
Ministrowie wymienili też poglądy na temat przeglądu europejskiej strategii dotyczącej biogospodarki oraz roli rolnictwa w tej dziedzinie. Komisja zapowiedziała przygotowanie strategii w drugiej połowie 2018 roku. Ministrowie zwracali uwagę na konieczność rozwoju badań w zakresie nowych technologii i innowacyjnych sposobów produkcji oraz zapewnienia, że nowe rozwiązania będą dostępne dla rolników. W tym celu konieczne są działania informacyjne i doradztwo dla rolników. Ministrowie podkreślali, że pozycja producentów pierwotnych (rolników i leśników) w łańcuchu wartości powinna ulec wzmocnieniu. Istotne jest także zwiększanie synergii między różnymi politykami i programami.
Po raz kolejny Polska przypomniała o inicjatywie BIOEAST, która jest szansą dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Stwarza możliwości, aby kraje te mogły lepiej wykorzystać swój potencjał w zakresie biogospodarki, m.in. poprzez większe wykorzystanie środków Horyzont 2020 na badania naukowe w tej dziedzinie.
Plan białkowy
Komisarz Hogan przedstawił harmonogram prac nad „Unijnym planem białkowym”. Komisja Europejska zamierza opublikować plan białkowy do końca 2018 roku.
W ramach prac przygotowawczych zostaną zorganizowane 4 warsztaty tematyczne na następujące tematy: badania i innowacje, agronomia, łańcuch dostaw, potencjał rynkowy. Komisja przygotuje w ramach konsultacji i przekaże państwom członkowskim kwestionariusz z pytaniami w tym zakresie.