Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny na stacjach paliw ustabilizowały się
2024-10-30 -
Unijna produkcja mięsa
2024-10-30
Poznaj produkty
-
Filtr do kominków 18l EINHELL
2011-05-11 -
FLORAMIX IGLAK (Nawóz, granulat)
2012-01-17 -
Pług obracalny zawieszany RW4 (vario)
2012-01-04 -
VEMIX(Vertical Mixer) - mieszalnik pionoowy.
2016-02-19
Wizyta unijnego komisarza ds. zdrowia i ochrony konsumentów Johna Dalli
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki spotkał się z komisarzem UE ds. zdrowia i ochrony konsumentów Johnem Dalli.
Komisarz Dalli oświadczył, że Komisja Europejska jest za tym, aby Polska dołączyła do grupy krajów, w których podwyższa się wiek bydła badanego w kierunku BSE. Poruszono kwestię zakazu karmienia zwierząt białkami pochodzenia zwierzęcego, sprawę niezmiernie ważną dla polskich producentów drobiu i trzody chlewnej. Komisarz Dalli poinformował, że Komisja Europejska popiera jak najszybsze rozpoczęcie znoszenia zakazu skarmiania przetworzonych białek zwierzęcych. W czerwcu 2011 r. będą gotowe projekty aktów legislacyjnych, które będą procedowane w czasie polskiej Prezydencji.
Minister M. Sawicki poinformował Komisarza o przygotowaniu przez Głównego Lekarza Weterynarii zmiany programu zwalczania wścieklizny na 2011 r. oraz przesłaniu do Brukseli programu szczepień lisów przeciwko wściekliźnie w strefie buforowej obejmującej Ukrainę. Jest to program finansowany w całości ze środków KE.
Podczas spotkania omawiano sprawy przepisów fitosanitarnych stosowanych w imporcie przez Federację Rosyjską. Poruszono także problemy dotyczące stosowania GMO. Komisarz Dalli podkreślił, że konieczne są w tym kierunku dalsze badania i analizy.
Podczas rozmowy na temat klatek
dla kur niosek minister Sawicki zaproponował kilka wariantów
rozwiązania tej kwestii. Komisarz poprosił o przesłanie dodatkowych
informacji statystycznych dotyczących tego sektora produkcji.
Na zakończenie spotkania Komisarz Dalli wymienił sprawy, które zdaniem Komisji będą rozpatrywane w czasie polskiej Prezydencji. Należy do nich m.in.kwestia etykietowania żywności oraz tzw. nowa żywność (novel food).
Źródło: http://www.minrol.gov.pl/