Ważne informacje dot. rynku warzyw

Komisja Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie zniesienia embarga nałożonego na warzywa pochodzące z Unii Europejskiej – poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister Marek Sawicki.

Ważne informacje dot. rynku warzyw


Państwa europejskie będą musiały przygotować certyfikat potwierdzający monitorowanie produkcji odnośnie bezpieczeństwa w związku z bakterią E. coli.


Polska takie zobowiązanie złożyła, jako jedno z pierwszych państw Unii Europejskiej. Z naszej strony certyfikaty będzie wystawiała Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, a badania będzie prowadził Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach – podał szef resortu rolnictwa.


Zdaniem ministra Sawickiego, dzięki temu porozumieniu, eksport warzyw do Rosji zostanie wznowiony już z początkiem przyszłego tygodnia, co da szansę na szybkie unormowanie sytuacji na rynku warzyw.


Dzisiejsza informacja z Rosji pokazuje, że wtedy kiedy państwa unijne silnie i solidarnie zabiegają o interwencję władz europejskich, to można liczyć na szybki i pozytywny rezultat takich działań – powiedział Marek Sawicki.


Druga bardzo ważna informacja, którą podał minister Sawicki to rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 585/2011 z dnia 17 czerwca 2011 r. ustanawiające tymczasowe nadzwyczajne środki wspierania sektora owoców i warzyw (Dz. Urz. UE z dnia 18 czerwca 2011 r. L160, str.71). W dniu 21 czerwca 2011 roku Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie umożliwiające wdrożenie ww. przepisów w Polsce. Rozporządzenie to zostanie opublikowane dzisiaj, tj. 22 czerwca 2011 r. Instytucją realizującą zawarte w tych przepisach mechanizmy będzie Agencja Rynku Rolnego.


Minister Sawicki podkreślił, że o rekompensaty z tytułu strat poniesionych w wyniku kryzysu EHEC, mogą ubiegać się organizacje producentów oraz producenci indywidualni.


Odpowiednie wnioski będzie można składać 11 lipca 2011 roku. Natomiast, co ważne, dzisiaj do godziny 21.00 Agencja Rynku Rolnego zbiera informacje od zainteresowanych producentów, dotyczące ilości niewprowadzonych do obrotu produktów oraz powierzchni produkcji, na której nie dokonano zbiorów lub dokonano tzw. zielonych zbiorów w okresie od 26 maja do dnia wejścia w życie rozporządzenia Komisji tj. 18 czerwca 2011 r. Informacje te pozwolą na określenie przez Komisję Europejską rozmiarów strat w poszczególnych państwach – poinformował minister rolnictwa.





Tagi:
źródło: