Ustalono kwoty połowowe leszcza i sandacza na Zalewie Wiślanym na rok 2013

W dniach 7-8 listopada 2012 r., w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się XII Sesja Polsko-Rosyjskiej Komisji Mieszanej do spraw gospodarki rybnej.

Ustalono kwoty połowowe leszcza i sandacza na Zalewie Wiślanym na rok 2013
Delegacji rosyjskiej przewodniczył Pan Walerij Siergiejewicz Cziklinienkow z Federalnej Agencji Rybołówstwa, a towarzyszyli mu przedstawiciele rosyjskich instytutów naukowych oraz federalnej i lokalnej administracji rybackiej. Z upoważnienia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi delegacji polskiej przewodniczyła Pani Rita Kameduła-Tomaszewska – Zastępca Dyrektora w Departamencie Rybołówstwa. W skład polskiej delegacji wchodzili przedstawiciele Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego w Gdyni, Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie oraz Okręgowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Gdyni.

Rozmowy dotyczyły m.in. badań naukowych w zakresie oceny stanu zasobów na obszarze Zalewu Wiślanego, a efektem posiedzenia jest ustalenie dla Polski i Federacji Rosyjskiej kwot połowowych leszcza i sandacza na Zalewie Wiślanym na rok 2013.

Ustalono, że polscy rybacy będą mogli odłowić 160 ton leszcza i 100 ton sandacza. Ponadto strony uzgodniły przystąpienie do opracowania polsko-rosyjskiego transgranicznego planu gospodarowania zasobami węgorza oraz zgodziły się na podjęcie wspólnych działań na rzecz restytucji jesiotra w zlewni Morza Bałtyckiego.

Współpraca między Polską a Federacją Rosyjską w zakresie spraw rybackich prowadzona jest w oparciu o zawartą w dniu 5 lipca 1995 roku umowę o wzajemnych stosunkach i współpracy w dziedzinie gospodarki rybnej pomiędzy rządem Rzeczypospolitej Polski a rządem Federacji Rosyjskiej. Powyższa umowa zobowiązuje obydwie strony do odbywania cyklicznych spotkań polsko-rosyjskiej Komisji Mieszanej do spraw gospodarki rybnej dotyczących współpracy w dziedzinie rybołówstwa na Zalewie Wiślanym.

 


Tagi:
źródło: