Stanowisko Polski na posiedzeniu Rady Ministrów UE

Podczas wczorajszego (11 kwietnia br.) posiedzenia Rady Ministrów Unii Europejskiej ds. Rolnictwa Rybołówstwa minister Krzysztof Jurgiel odniósł się do propozycji Komisji Europejskiej przedstawionej w formule non-paper 21 marca br.

Stanowisko Polski na posiedzeniu Rady Ministrów UE

14. Tymczasowy wzrost pomocy państwa która umożliwiłaby p.cz. zapewnienie maksymalnej kwoty 15 000 euro na rolnika na rok bez zastosowania żadnego krajowego pułapu, dla gospodarstw „zamrażających” lub zmniejszających produkcję.


Opinia Polski

Polska nie popiera ww. instrumentu w takim kształcie. Powyżej wymienione środki powinny pochodzić z budżetu UE. Jeśli środki z budżetu ogólnego nie mogą zostać wykorzystane, to należy rozważyć uruchomienie rezerwy kryzysowej.

15. Dopłaty do prywatnego przechowywania dla produktów mlecznych

Opinia Polski

Polska nie zgłasza uwag. Program powinien być kontynuowany.

16. Elastyczność w zakresie wcześniejszej wypłaty zaliczek w ramach płatności bezpośrednich

Opinia Polski

Dużym ułatwieniem dla rolników będzie wydłużenie o jeden miesiąc możliwości składania wniosków o płatności bezpośrednie oraz znaczącą pomocą w obliczu kryzysu rynkowego będzie, wzorem roku poprzedniego, przyspieszenie wypłat zaliczek w ramach płatności bezpośrednich z podniesieniem progu do 75% i terminu od końca sierpnia.

17. Rozwój Obszarów Wiejskich – współpraca Komisji z p.cz. w sprawie dostosowania programów do sytuacji kryzysowych.

Opinia Polski

Idea powyższego postulatu jest słuszna. Odnośnie narzędzi odnoszących się do rozwoju obszarów wiejskich Polska popiera mechanizm polegający na umożliwieniu tymczasowego zwiększenia elastyczności wdrażania programów rozwoju obszarów wiejskich – propozycje nr 5. IV. z dokumentu SG Rady 6284/16 w sprawie sytuacji na rynkach rolnych oraz związanych z nią instrumentów wsparcia: Sposobem dostosowania programów rozwoju obszarów wiejskich do sytuacji kryzysowej, niepewności na rynku, i zmiennych uwarunkowań zewnętrznych, na które nie ma wpływu beneficjent, powinno być bardziej elastyczne podejście we wdrażaniu programów, umożliwiające szybką reakcję na niespodziewane zjawiska.

Prace w Komisji Europejskiej dotyczące wypracowania końcowych rozwiązań  będą trwały do końca czerwca br.



Tagi:
źródło: