Stanowisko Polski na posiedzeniu Rady Ministrów UE

Podczas wczorajszego (11 kwietnia br.) posiedzenia Rady Ministrów Unii Europejskiej ds. Rolnictwa Rybołówstwa minister Krzysztof Jurgiel odniósł się do propozycji Komisji Europejskiej przedstawionej w formule non-paper 21 marca br.

Stanowisko Polski na posiedzeniu Rady Ministrów UE

Stanowisko Polski do poszczególnych propozycji:

1. Dobrowolne zarządzanie podażą na podstawie art. 222 rozporządzenia nr 1308/2013 przez organizacje producentów, ich zrzeszenia oraz organizacje międzybranżowe i spółdzielnie.


Opinia Polski

Polska stoi na stanowisku, że zaproponowany przez KE instrument dobrowolnego zarządzania podażą mleka wdrażany rozporządzeniami delegowanym i wykonawczym, powinien być uzupełniony o wsparcie finansowe z budżetu UE.

2. Ewentualne wprowadzenie nowego mechanizmu dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny.

Opinia Polski

Polska popiera propozycję. Instrument powinien być uruchomiony niezwłocznie.

3. Podwojenie limitów ilościowych dla masła i OMP w ramach interwencji publicznej, tj. dla OMP ze 109 tys. ton do 218 tys. ton oraz dla masła z 50 tys. ton do 100 tys. ton.

Opinia Polski

Polska popiera propozycję, która zmierza w kierunku rozszerzenia wykorzystania siatki bezpieczeństwa i jednocześnie wnioskuje o wzrost cen interwencyjnych.

Polska apeluje o jak najszybsze przygotowanie przez KE projektu rozporządzenia w tym zakresie, gdyż w przypadku OMP wyczerpany już został dotychczasowy limit 109 tys. ton. Przejście na tryb przetargowy, które nastąpiło, może wpływać na dalsze obniżanie cen rynkowych OMP i negatywnie rzutować na ceny skupu mleka płacone producentom.

4. Powołanie Obserwatorium Rynku Mięsa (wołowina i wieprzowina).

Opinia Polski

Polska popiera propozycję. Jest ona zgodna z wnioskiem Polski.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: