Spotkanie z przedstawicielami nauki

Minister Marek Sawicki oraz podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk spotkali się 21 marca br. z przedstawicielami jednostek naukowych z obszaru nauk rolniczych i pokrewnych. W spotkaniu udział wzięli prorektorzy uczelni rolniczych, dyrektorzy nadzorowanych instytutów badawczych oraz jednostek Polskiej Akademii Nauk, a także osoby odpowiedzialne za międzynarodową współpracę naukową w instytucjach naukowych.

Spotkanie z przedstawicielami nauki
Celem spotkania było zasygnalizowanie konieczności wzmocnienia zaangażowania polskiego zaplecza naukowo-badawczego nauk rolniczych i pokrewnych w zakresie pozyskiwania środków na badania ze źródeł Unii Europejskiej. Posłużyło przybliżeniu zarówno obecnie dostępnych programów UE wspierających badania w obszarze nauk rolniczych, jak i omówieniu zagadnień dotyczących nowych zasad ich finansowania z funduszy unijnych.
 

Minister Marek Sawicki, zwracając się do uczestników rozmów, podkreślił ogromną rolę badań i innowacji w rozwoju konkurencyjnego sektora rolno-żywnościowego. Poinformował o planach finansowych Komisji Europejskiej, w których badania i rozwój w obszarze nauk rolniczych będą potraktowane priorytetowo. – Pojawiające się możliwości to szansa, której polska nauka rolnicza nie można zmarnować. Wypracowane przez świat nauki innowacje oraz oszczędne gospodarowanie zasobami powinny być głównymi drogami, mającymi na celu zaspokojenie wzrastających potrzeb żywnościowych świata – powiedział minister zachęcając zarazem przedstawicieli nauki do większej aktywności i współpracy nad nowym kształtem Wspólnej Polityki Rolnej. Marek Sawicki życzył wszystkim sukcesów w aplikowaniu o środki na badania, które z pewnością przyczynią się rozwojowi polskiego i europejskiego rolnictwa.
 

W dalszej części spotkania omówiono perspektywy dla świata nauki rolniczej, odwołując się do programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji na lata 2014–2020, a także możliwości wspierania nauki w zakresie łańcucha żywnościowego w ramach programów UE. Wśród poruszonych zagadnień znalazły się również: problematyka badań naukowych widziana z perspektywy brukselskiej oraz oferta dla instytucji naukowych – Żywność, rolnictwo i biotechniologie w 7 Programie Ramowym.
 

Po zakończeniu części referatowej odbyła się ożywiona dyskusja, w wyniku której ustalono harmonogram kolejnych spotkań o charakterze warsztatowym, poświęconych pozyskiwaniu środków na badania i rozwój z funduszy Unii Europejskiej.
 

Do pobrania:

 

HORYZONT 2020 - program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji na lata 2014-2020 (.pdf 733,37 kB)
 

Problematyka badań naukowych widziana z perspektywy brukselskiej (.pdf 2,57 MB)
 

Wspieranie badań i innowacji w zakresie łańcucha żywnościowego w ramach programów UE (.pdf 5,13 MB)
 

Żywność rolnictwo i biotechnologie w 7. Programie Ramowym (.pdf 584,12 kB)
 

Stały Komitet ds. Badań w Rolnictwie (SCAR) przy DG R&I Komisji Europejskiej (.pdf 236,62 kB)

 


Tagi:
źródło: