Minister Marek Sawicki spotkał się 24 listopada br. z przedstawicielami European Milk Board – przewodniczącym Romualdem Schaberem (Niemcy) i Erwinem Schöpgesem (Belgia).
W rozmowach wzięli udział także podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk i radca generalny Zofia Krzyżanowska. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy EMB, w celu wymiany poglądów na temat planowanej reformy europejskiego rynku mleka.
Przewodniczący Romuald Schaber przedstawił cele i działania Federacji, podkreślając, że jest to organizacja zrzeszająca i reprezentująca na forum UE wyłącznie czynnych producentów mleka. Jego zdaniem, podstawowym warunkiem zrównoważonej produkcji mleka jest jego cena, która pokrywa średni koszt produkcji. Na rzecz osiągnięcia tego celu EMB działa na trzech poziomach:
Skupienie producentów mleka w jednej organizacji dachowej tak, aby utworzyć silny front wobec mocno skoncentrowanego przemysłu mleczarskiego i spożywczego handlu detalicznego.
Wyjaśnienie konsumentom korelacji między cenami w sklepach a kosztami produkcji żywności, ponieważ nie można rozsądnie kupować, nie będąc dobrze poinformowanym.
Dążenie do wprowadzenia elastycznych kontroli ilościowych tak, aby dostosować ilość produkowanego mleka do potrzeb rynku.
EMB postuluje utworzenie europejskiej jednostki ds. monitoringu, w ramach której podmioty działające na rynku będą na własną odpowiedzialność dokonywały korekty ilości produkowanego surowca. Zdaniem Federacji przyczyni się to, po planowanej likwidacji kwot mlecznych, do właściwego wykorzystania silnych stron rynku UE i zneutralizowania jego słabych punktów. Taki organ mógłby zagwarantować równowagę interesów pomiędzy producentami mleka a przemysłem mleczarskim w sposób, który zapewni poszanowanie interesów społecznych.
Minister Sawicki wskazał na sprzeczność pomiędzy postulatami EMB a oficjalnym stanowiskiem krajów zrzeszonych w tej federacji zaprezentowanym na forum Rady AGRIFISH. W trakcie dyskusji poruszono głównie kwestię prac nad tzw. pakietem mlecznym oraz omówiono skutki jego wprowadzenia. Obie strony zgodziły się, że prace nad pakietem legislacyjnym WPR 2020 stanowią okazję do wypracowania takich rozwiązań na rynku mleka, które w większym stopniu uwzględnią interesy producentów mleka, a przy tym będą korzystne dla konsumentów.
European Milk Board jest federacją, która powstała we Włoszech w 2006 r. i zrzesza 20 organizacji producentów mleka z 14 krajów Europy.
źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Foto: Gospodarz.pl