Kategorie
Zobacz również tu
-
Spadki cen na stacjach paliw wyhamowały
2025-04-24 -
Nie warto zwlekać z wnioskiem o dopłaty 2025
2025-04-24
Poznaj produkty
-
Prasy zwijające
2016-01-08 -
Lampy ostrzegawcze - Łącznik wtyczka
2011-12-13 -
WĄŻ REFITTEX Ø13/ 40 BAR METR BIEŻĄCY WIPROL
2016-05-02 -
Ładowarka teleskopowa JCB 542-70
2020-08-13
Minister Kalemba o handlu zagranicznym artykułami rolno-spożywczymi oraz rozmowach w Rosji i Afryce
W piątek, 25 dnia października minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba spotkał się z dziennikarzami, aby przedstawić wyniki swoich październikowych rozmów w Federacji Rosyjskiej i w Republice Południowej Afryki oraz poinformować o tendencjach w handlu zagranicznym artykułami rolno-spożywczymi.

- Sektor rolno-spożywczy jest mocnym filarem polskiej gospodarki – podkreślił minister i zwrócił uwagę, że – jesteśmy znaczącym producentem rolnym w Unii Europejskiej. Zajmujemy I miejsce pod względem produkcji jabłek i pieczarek, II miejsce w produkcji żyta i ziemniaków, a III w produkcji cukru i rzepaku.- Szef resortu rolnictwa poinformował ponadto, że wstępne wyniki za 10 miesięcy pozwalają sądzić iż w roku 2013 wysuniemy się na III, a być może i na II miejsce w UE pod względem produkcji drobiu.
Jak podkreślił minister taki poziom produkcji sprawia również, że bardzo dobre tendencje utrzymują się również w zakresie międzynarodowej wymiany handlowej produktami rolno-spożywczymi.
Za osiem miesięcy 2013 roku wartość eksportu wyniosła 12,6 mld euro (wzrost o 12,7 % w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego), przy wartości importu 9,1 mld euro (wzrost o 3,4% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego) co dało dodatnie saldo wymiany w wysokości 3,5 mld euro (wzrost o 48% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego).
- To jedyny dział gospodarki, który przynosi tak pozytywne efekty w handlu zagranicznym – stwierdził minister dodając, że – według aktualnych prognoz dodatnie saldo w tej wymianie może osiągnąć na koniec roku wartość 4,8 do 5 mld euro, a wartość sprzedaży 18,5 do 19 mld euro.-
Szef resortu rolnictwa zwrócił przy tym uwagę na sytuację w tym zakresie w odniesieniu do naszych południowych sąsiadów – Republiki Czeskiej i Słowacji. Podkreślił, że negatywna kampania z jaką mieliśmy do czynienia w stosunku do polskiej żywności przyniosła wręcz odwrotny skutek. Dane za 8 miesięcy bieżącego roku wskazują, że utrzymuje się dynamika naszego eksportu rolnego do tych państw, przy jednoczesnym spadku importu do naszego kraju.
Minister poinformował również o bardzo dobrej atmosferze rozmów jakie przeprowadził w Moskwie. Uzgodniono, że każdy przypadek ewentualnych nieprawidłowości będzie szybko i indywidualnie badany i wyjaśniany. Ponadto zapadły decyzje dotyczące wzajemnego udziału, jako kraju partnerskiego w 2015 roku na targach „Złota Jesień” w Moskwie i „Polagra” w Poznaniu.
Interesująco rozwija się współpraca w zakresie budowy rynków hurtowych w Federacji Rosyjskiej.
Minister Stanisław Kalemba przedstawił także wyniki rozmów, jakie przeprowadził podczas wizyty polskiej delegacji pod przewodnictwem Premiera RP w Republice Południowej Afryki.
Rozmowy toczące się w Pretorii dotyczyły warunków dostępu dla naszych produktów na ten interesujący rynek, na którym utrzymują się wysokie ceny na żywność.
Szef polskiego resortu rolnictwa poinformował o otwieraniu się tego rynku na nasze produkty sektora mleczarskiego oraz o dużym zainteresowaniu pięciu firm eksportem drobiu do RPA.
Prowadzone na kontynencie afrykańskim rozmowy dotyczyły również możliwości rozwoju współpracy naukowej, w tym wymiany studentów.
Jak zwrócił uwagę minister Stanisław Kalemba Republika Południowej Afryki jest swoistego rodzaju oknem na pozostałe kraje kontynentu.
