Kategorie
Zobacz również tu
-
2024-12-23
-
Globalne zbiory zbóż
2024-12-23 -
Unijna produkcja trzody chlewnej
2024-12-23
Poznaj produkty
-
Rabe Agri MegaSeed siewnik pneumatyczny
2012-03-23 -
Schładzalniki zamknięte typu DF 95
2013-01-24 -
Opony rolnicze 620/70R42 Goodyear
2014-11-07 -
Zamgławiacz termiczny TS-75L Masterfog
2020-04-30
Rynek mleka i rolnictwo ekologiczne najważniejszymi tematami Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE
W dniu 16 marca 2015 r. odbyła się Rada Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, podczas której skupiono się przede wszystkim na omówieniu spraw rolnictwa ekologicznego i sytuacji na rynku mleka.
Rolnictwo ekologiczne
W zakresie rolnictwa ekologicznego, zmiany zaproponowane przez Prezydencję generalnie idą w dobrym kierunku, ale wymagają jeszcze dalszych prac, aby Polska mogła je w pełni poprzeć. Największe wątpliwości budzi kwestia pozostałości substancji niedozwolonych w produktach ekologicznych oraz przeprowadzanie kontroli w gospodarstwach ekologicznych. Założeniem Prezydencji jest zakończenie prac nad tym rozporządzeniem jeszcze w tym roku.
Rynek mleka
Odnośnie ryku mleka Komisja Europejska potwierdził możliwość rozłożenia opłat za przekroczenie kwot mlecznych na trzyletnie nieoprocentowane raty. Oznacza to, że opłaty te nie będą wnoszone jednorazowo w pełnej wysokości zarówno przez rolników jak i przetwórców.
Ponadto Komisja przedstawiła swoje dość optymistyczne prognozy dla rynku mleka, z którymi nie zgodziła się Polska, jak i wiele innych krajów. Minister Marek Sawicki poinformował, iż sytuacja po zniesieniu kwot może być nadal trudna m.in. ze względu na presję konkurencyjną i konieczność dalszego obniżania kosztów produkcji. Polska zaapelowała do Komisji Europejskiej o urealnienie tzw. siatki bezpieczeństwa, która obecnie jest niewystarczająca. Naszym zdaniem należy pilnie zrewidować ceny interwencyjne na produkty mleczarskie jak i inne produkty rolne.
Czytaj dalej na następnej stronie...