Spotkanie miało charakter zapoznawczy, a jego celem były uzgodnienia dotyczące zbliżającego się posiedzenia Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Luksemburgu (19-20 października 2020 roku), podczas którego prezydencja niemiecka planuje osiągnąć kompromis w sprawie „podejścia ogólnego” do reformy Wspólnej Polityki Rolnej.
Prezentując oczekiwania wobec dyskusji na forum UE, minister Grzegorz Puda wskazał na główne postulaty Polski dotyczące kształtu przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej. Polska jest przeciwna ustanawianiu minimalnych poziomów budżetowych w zakresie ekoschematów, postuluje wyłączenie małych gospodarstw z kontroli warunkowości oraz opowiada się za zwolnieniem z dyscypliny finansowej rolników otrzymujących do 2 tysięcy euro z tytułu płatności bezpośrednich.
Rozmowa dotyczyła również współpracy polsko-niemieckiej w zakresie zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). Powołując się na skuteczność oraz doświadczenia Polski i Czech w walce z wirusem, minister Julia Klöckner zaproponowała szczegółowe przedyskutowanie tej problematyki w gronie Ministrów Rolnictwa i Głównych Lekarzy Weterynarii Polski, Czech i Niemiec. Minister Grzegorz Puda zadeklarował pełną gotowość Polski do kontynuacji wspólnych działań na rzecz zahamowania rozprzestrzeniania się ASF, wskazując również na znaczenie dialogu z organizacjami ekologicznymi i wyważonego podejścia do tematu.