W dniu 27 kwietnia 2017 r. podpisana została umowa o współpracy w dziedzinie rolnictwa między Polską a Indiami, którą sygnowali minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel oraz minister stanu w ministerstwie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw Giriraj Singh.
Podstawowym celem podpisania Umowy jest rozwój i koordynacja dwustronnej współpracy w sektorze rolnictwa, identyfikacja barier i ograniczeń występujących we współpracy handlowej oraz podejmowanie działań w celu ich likwidacji. Umowa ma za zadanie wzmacnianie dwustronnej współpracy naukowo-technicznej w dziedzinie rolnictwa.
Współpraca z Indiami w sektorze rolno-spożywczym, to jeden z priorytetów polskiego rządu. Rynek indyjski postrzegany jest jako ważny i perspektywiczny. Dzięki umowie współpraca w zakresie rolnictwa uzyska właściwe ramy prawne. Polska jako jeden z największych producentów i eksporterów żywności na świecie, posiadająca najnowocześniejsze technologie przetwórstwa, może włączyć się w proces modernizacji indyjskiego rolnictwa. Ważna w tym kontekście będzie współpraca pomiędzy jednostkami naukowo-badawczymi z obu krajów.
Indie należą do gospodarczych liderów regionu Azji Południowej i są atrakcyjnym celem dla polskiego eksportu i inwestycji. Wielkość rynku oraz duże osiągnięcia w rozwoju nowoczesnych technologii stawiają ten kraj w gronie najpoważniejszych polskich partnerów gospodarczych w Azji.
W ubiegłym roku Indie zostały wytypowane przez polski rząd jako jeden z 5-ciu najbardziej perspektywicznych rynków dla naszych eksporterów i inwestorów. Ponadto Indie zostały zakwalifikowane do kilku promocyjnych programów branżowych, co pozwoli zwiększyć wsparcie finansowe dla polskich firm zainteresowanych rynkiem indyjskim.
W lipcu 2016 r. Ministerstwo Rozwoju wybrało 5 rynków perspektywicznych, na których przez najbliższe 3 lata prowadzić będzie intensywną promocję polskiej gospodarki
źródło: Gospodarz.pl/MRiRW