Polska opowie się za wypłatą pomocy finansowej w wysokości 150 mln euro dla rolników, którzy ograniczą dostawy mleka

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie z przedstawicielami związków i organizacji reprezentujących producentów i przetwórców mleka. Spotkanie miało na celu szczegółowe omówienie propozycji zawartych w przedstawionym przez Komisję Europejską lipcowym pakiecie wsparcia rolnictwa i dokonanie wyboru właściwych form wsparcia producentów mleka.

Polska opowie się za wypłatą pomocy finansowej w wysokości 150 mln euro dla rolników, którzy ograniczą dostawy mleka

Wsparcie dla producentów mleka

Dyskusja skupiła się na dwóch projektach rozporządzeń KE zakładających pakiet pomocy w wysokości 500 mln euro. Pakiet ten obejmuje pomoc na ograniczanie produkcji mleka. Na ten cel Komisja Europejska przeznaczyła 150 mln euro w skali UE, przy czym środki będą wypłacane na jednolitych zasadach dla wszystkich producentów. Drugim mechanizmem wsparcia jest dostosowawcza pomoc dla producentów mleka, a w zależności od decyzji państwa członkowskiego, również dla rolników w innych sektorach hodowlanych. Na realizację tego mechanizmu Komisja przeznaczyła 350 mln euro w skali UE, w tym dla Polski 22 670 129 euro. Wypłata tej pomocy uzależniona będzie od spełnienia przez producentów, określonych przez państwo członkowskie, warunków wpisujących się w wytyczne zawarte w projekcie rozporządzenia KE.

W dyskusji ustalono, że Polska opowie się za wypłatą pomocy finansowej w wysokości 150 mln euro dla rolników w UE na zasadzie dobrowolnego ograniczania przez nich dostaw mleka, z zastosowaniem stawki pomocy ustalonej przez KE na poziomie 0,14 euro do 1 kg zredukowanej produkcji mleka. Polska umożliwi wnioskowanie o taką pomoc przez krajowych producentów mleka za pośrednictwem oddziałów terenowych Agencji Rynku Rolnego.


W odniesieniu do pomocy finansowej, która będzie wypłacana z kopert krajowych, podczas spotkania ustalono, że Polska zgłosi do projektu rozporządzenia propozycję dodania, do wykazu działań, których realizacja uprawnia do skorzystania z pomocy, dwóch następujących dodatkowych działań:

  1. wsparcie stabilizacji i płynności finansowej gospodarstw przy zobowiązaniu producenta do niezwiększania produkcji mleka,
  2. restrukturyzacja gospodarstw, w tym zmiana profilu produkcji.

Przyjęcie przez Komisję Europejską  rozporządzeń planowane jest na 25 sierpnia br., tak aby umożliwić jak najszybszą wypłatę pomocy finansowej. 



Tagi:
źródło: