Najwięcej pytań i wątpliwości ministrów wzbudza, proponowany przez KE, nowy model WPR, polegający m.in. na przekazaniu znacznie większej odpowiedzialności państwom członkowskim za wdrażanie Wspólnej Polityki Rolnej. Delegacje w większości podkreślały także konieczność wzmocnienia ambicji środowiskowych WPR, innowacji i transferu wiedzy, ułatwienia wymiany pokoleniowej, wsparcia dla małych i średnich gospodarstw i uproszczenia zasad dotyczących polityki rolnej.
Ponadto, na wniosek delegacji czeskiej omówiono wyniki konferencji wysokiego szczebla w zakresie afrykańskiego pomoru świń, która miała miejsce w dn. 8-9 listopada br. w Pradze. Delegacja Danii zaproponowała dyskusję o środkach eliminacji ASF, w której wzięło udział wiele państw członkowskich – Dania, Czechy Niemcy, Polska, Rumunia, Francja, Holandia, Węgry i Hiszpania. Dania zaapelowała o stworzenie strategii zwalczania choroby i zarządzania populacjami dzików w drodze rozwijania i stosowania nowych narzędzi i danych. KE podkreśliła, iż niepokojącym jest fakt, że czynnik ludzki ma coraz częstszy udział w szerzeniu się choroby. KE zaapelowała do państwa członkowskich o zgłaszanie konkretnych postulatów, by można było podjąć dodatkowe działania i wyraziła otwartość do ich rozważenia, jednocześnie zachęcając do zapoznania się z do tej pory wypracowanymi dokumentami, wytycznymi i strategiami.
Od stycznia 2018 r. radzie ministrów rolnictwa UE przewodniczyć będzie Bułgaria, która zapowiedziała intensywne prace dotyczące przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej.