Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Prasa do bel okrągłych | G-1 F125
2020-02-03 -
Świder SII
2013-04-02 -
FLY STRIP - pułapka klejowa na muchy
2013-02-04 -
Rozsiewacze Nawozów Lejkowy Sadowniczy 200 L
2013-12-04 -
Siatka leśna szeroki wybór
2013-02-26 -
Suszarnia przewoźna FSN
2011-01-10
O trudnej sytuacji na rynku warzyw i owoców oraz mleka na spotkaniu ministrów rolnictwa Trójkąta Weimarskiego
W dniu 10 listopada 2014 r. odbyło się robocze spotkanie ministrów rolnictwa Trójkąta Weimarskiego. Głównym tematem posiedzenia było omówienie trudnej sytuacji na rynkach rolnych, w szczególności: warzyw i owoców oraz na mleka.
Spotkanie ministrów rolnictwa Trójkąta Weimarskiego
Minister Sawicki wskazał, że jeśli na rynku mleka brak będzie porozumienia państw członkowskich, chociażby co do zmiany korekty współczynnika tłuszczowego, w tym i kwot mlecznych, to będzie to miało negatywne skutki dla całego sektora, zwłaszcza dla dużych producentów rolnych, którzy w najlepszy sposób są przygotowani do funkcjonowania na rynku po zniesieniu systemu kwotowania.
Odnośnie sektora warzyw i owoców zwrócił uwagę na pilną konieczność uruchomienia dodatkowego mechanizmu stabilizującego ten rynek. Dotychczas wprowadzone instrumenty nie spełniły w wystarczającym wymiarze swojego celu, jakim jest stabilizacja rynku.
Francuski minister rolnictwa Stéphane Le Foll odniósł się do trudnej sytuacji na rynku mleka i wskazał na potrzebę opracowania specjalnego obserwatorium, które odpowiednio szybko pozwoliłoby na analizę sytuacji rynkowej i w przypadku zagrożenia wystarczająco wcześnie ostrzegałoby przed pojawieniem się kryzysu.
Niemiecki minister rolnictwa Christian Schmidt wskazał na potrzebę dalszego wzmacniania rolników poprzez zakładanie i poszerzanie organizacji producentów rolnych celem pogłębiania więzi miedzy kolejnymi uczestnikami rynku rolno – spożywczego.
W odpowiedzi minister Marek Sawicki zaznaczył, iż Polska wprowadza spójne mechanizmy administracyjne i finansowe, które pozytywnie wpływają na organizację rynków w Polsce. Podkreślił, że obecnie mamy ponad 1370 grup producentów rolnych. Najwyższy stopień zorganizowania jest w sektorze warzyw i owoców – 175 wstępnie uznanych grup producentów i 142 uznane organizacje producentów. Niemniej jednak jest to w dalszym ciągu niewystarczające na tyle, aby w pełni oddziaływać na rynek.
Na koniec spotkania zadeklarowano konieczność przygotowania kolejnego spotkania w ramach Trójkąta Weimarskiego, które odbędzie się jeszcze przed następnym posiedzeniem Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE, czyli w grudniu br.