Wzrost odnotowano także w sektorze warzyw i owoców. Wolumen eksportu warzyw i przetworów warzywnych w 2017 r. ukształtował się na poziomie o 2% wyższym niż w 2016 r. i wyniósł 1,7 mln ton. Wpływy ze sprzedaży zagranicznej tej grupy towarów wyniosły 1,5 mld EUR i były o 3% większe. Z Polski w 2017 r. wyeksportowano 1,7 mln ton owoców i przetworów owocowych wobec 1,9 mln ton rok wcześniej. Wartość eksportu wzrosła o 3%, do 1,3 mld EUR. W polskim eksporcie owoców dominującą pozycję zajmują jabłka. W 2017 r. wolumen eksportu jabłek wyniósł 991 tys. ton i był o 9% mniejszy niż w roku 2016. Jednak z uwagi na wzrost cen transakcyjnych jabłek, wartość sprzedaży zagranicznej tych owoców wzrosła o 6% i osiągnęła poziom 337 mln EUR.
Ryszard Zarudzki wskazał także na działania związane z otwieraniem nowych rynków zbytu dla polskich produktów rolno-spożywczych. Podkreślił potrzebę dywersyfikacji kierunków eksportowych.
− Polski eksport rolno-spożywczy kierowany jest przede wszystkim, bo w 80%, na rynki krajów Unii Europejskiej. Widać, że polscy eksporterzy są konkurencyjni na wspólnym rynku unijnym. Widzimy też potrzebę dalszej dywersyfikacji kierunków naszego eksportu. Zwłaszcza na rynki krajów Azji, Bliskiego Wschodu, i obu Ameryk. Jako kierunki szczególnie obiecujące uznajemy Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran, Chiny, Indię, Japonię, Singapur, Wietnam, Kazachstan, Egipt, Republikę Południowej Afryki, Kanadę, Stany Zjednoczone Ameryki i Białoruś − powiedział wiceminister Zarudzki.
Podsekretarz stanu w MRiRW przypomniał także o projektach istotnych dla rozwoju eksportu, w tym o licznych działaniach promocyjnych, podejmowanych między innymi w ramach funkcjonujących 9 funduszy promocji.
Tradycyjnie już, spotkanie było okazją do uhonorowania najlepszych eksporterów. Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki, w towarzystwie prezesa Stowarzyszenia Eksporterów Polskich Mieczysława Twaroga, wręczył odznaki honorowe Zasłużony dla rolnictwa oraz medale honorowe Zasłużony dla eksportu.