Kategorie
Zobacz również tu
-
Eksport towarów rolno-spożywczych z Polski
2024-11-04 -
Skup żywca rzeźnego
2024-11-04
Poznaj produkty
-
WYPOSAŻENIE - Gruppo zavorra
2012-01-05 -
Silosy z tkaniny z konstrukcją metalową
2016-05-11 -
POSYPYWARKI STEHR
2011-01-04 -
Zbiorniki retencyjne typu RBIN
2021-11-23 -
Motoreduktor R1C245L5B
2015-11-18
O polskich produktach rolno-spożywczych w Turcji
Głównym celem wizyty ministra Sawickiego była konieczność odbycia bezpośrednich rozmów nt. dostępu polskich produktów rolno-spożywczych do rynku tureckiego. Były one przeprowadzone z kierownictwem resortów odpowiedzialnych za rolnictwo oraz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności. Termin został ustalony w związku z organizacją wizyty ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny.
O polskich produktach rolno-spożywczych w Turcji
Kraje Azji i Bliskiego Wschodu od kilku lat stają się coraz ważniejszymi odbiorcami polskiego eksportu rolno-spożywczego, m.in. dzięki staraniom polskiej administracji, zarówno w zakresie ustalania warunków obrotu, jak i działań informacyjno-promocyjnych. Otwieranie nowych rynków dla sektora rolno-spożywczego ma bardzo duże znaczenie szczególnie w sytuacji, gdy występują trudności na tradycyjnych rynkach zbytu (pogorszenie sytuacji gospodarczej lub zamykanie rynku z powodów politycznych).
Podczas dwustronnych rozmów polski minister rolnictwa zaoferował pomoc w dostosowywaniu Turcji do wymogów unijnych, zwracając uwagę, że Polska ma w tym bardzo duże doświadczenie i uważana jest za lidera przemian w tej części Europy.
Minister Marek Sawicki zaprosił tureckiego ministra rolnictwa Mehmeta Mehdi Ekera do złożenia wizyty w Polsce, np. podczas targów Polagra w Poznaniu.
Szef polskiego resortu rolnictwa uczestniczył ponadto w forach gospodarczych odbywających się w Ankarze i Stambule.
Zwracając się do uczestników spotkania szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił, że:
- Biorąc pod uwagę przyjazne relacje między Polską a Turcją, a także 600-letnie tradycje we współpracy, liczymy na szybkie zakończenie prowadzonych procedur. Z drugiej strony, nasza współpraca to także współpraca naukowa i ekspercka, w ramach której dzielimy się wynikami naszych badań w dziedzinie nauk rolniczych, ale również naszymi doświadczeniami w zakresie modernizacji sektora rolnego, związanej z dostosowaniem się do wymogów Unii Europejskiej.
Zwrócił także uwagę, że
- Wyniki polskiej gospodarki, a w szczególności kondycja i sukcesy eksportowe polskiego sektora rolno-spożywczego predestynują nas do stania się bardzo ważnym partnerem handlowym dla biznesu tureckiego.
Minister wyraził nadzieję, że uczestnicy tych spotkań wykorzystają je do nawiązania owocnych kontaktów.
Produkty rolno-spożywcze, które obecnie są eksportowane z Polski na rynek turecki to przede wszystkim ekstrakt słodowy i słodycze. Rośnie też eksport produktów mleczarskich. Z Turcji importujemy przede wszystkim owoce. Według ministra Marka Sawickiego istnieje jeszcze wiele możliwości poszerzenia wymiany. Ze strony polskiej gospodarki obserwujemy rosnące zainteresowanie zacieśnieniem relacji ekonomicznych z partnerami tureckimi. W tym kontekście polski rząd współpracuje zarówno z administracją turecką, jak i środowiskami biznesowymi, tak aby ułatwić prowadzenie wspólnych przedsięwzięć.