Kategorie
Zobacz również tu
-
2024-11-22
-
Eksport towarów rolno-spożywczych z Polski
2024-11-22 -
Wyniki kontroli jakości przekąsek słonych
2024-11-22 -
Ceny serów w Polsce (10.11.2024)
2024-11-22
Poznaj produkty
-
Przedni podnośnik ciągnika TUZ
2015-04-30
O ASF na spotkaniu ministrów ds. rolnictwa w Talinie
Podsekretarz stanu Ewa Lech w miniony piątek reprezentowała Polskę podczas kolejnego spotkania ministrów ds. rolnictwa oraz głównych lekarzy weterynarii poświęconego tematyce afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Vytenis Andriukaitis zapewnił także uczestników spotkania, że KE kontynuuje działania na rzecz zniesienia przez Federację Rosyjską nieuzasadnionego embarga na żywe świnie i produkty wieprzowe pochodzące z UE. Podkreślił przy tym, że kluczowe jest, aby uzgadniane z Federacją Rosyjską rozwiązania były możliwe do zaakceptowania przez wszystkie państwa członkowskie. W opinii komisarza dyskryminacyjne praktyki polegające na zawieraniu porozumień bilateralnych pomiędzy Federacją Rosyjską a niektórymi państwami członkowskimi nie mogą być tolerowane i stanowią naruszenie podstawowych zasad UE.
Wiceminister Ewa Lech podkreśliła, że dzięki skutecznej strategii zwalczania ASF przyjętej na terytorium Polski choroba nie rozprzestrzenia się, a sytuacja epizootyczna jest stabilna. Podziękowała przy tym za słowa uznania ze strony komisarza Andriukaitisa dla realizowanych w Polsce działań na rzecz zwalczania ASF, dzięki którym udało się ograniczyć rozprzestrzenianie się tej choroby do stosunkowo niewielkiego obszaru. Odnosząc się do nowych restrykcji nałożonych decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2016/180 na obszarze województwa podlaskiego podkreśliła, że powinny być one nakładane na obszary administracyjne, na których choroba faktycznie występuje i odpowiednio wyważone, aby niepotrzebnie nie potęgować nieuzasadnionych i negatywnych skutków ekonomicznych dla gospodarstw utrzymujących świnie. Decyzja wykonawcza Komisji została tymczasem przyjęta pomimo wyraźnego sprzeciwu Polski. Ewa Lech zaapelowała do KE o zapewnienie państwom członkowskim, przy wprowadzaniu restrykcji związanych z ASF, możliwości większego wpływu na podejmowanie decyzji, które dotyczą ich terytoriów.