Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Mlekomat jednozbiornikowy Mi
2012-12-31 -
DEPAL 9 - Środek do usuwania kamienia i rdzy
2013-01-08 -
Zestaw do Ad Blue BASIC
2016-04-14 -
Zbieracz cebuli KRUKOWIAK SATURN Z-437
2012-03-15
Nowe rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
1. w sprawie wymagań jakościowych dla odmian tytoniu, 2. w sprawie rejonów uprawy tytoniu, 3. zmieniające rozporządzenie w sprawie rejonów wrażliwych pod względem gospodarczym lub środowiskowym, 4. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów roślin objętych płatnością uzupełniającą oraz szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, 5. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinny spełniać wnioski w sprawach dotyczących płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz 6. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinien spełniać formularz wniosku umieszczany na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
1. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wymagań jakościowych dla odmian tytoniu
W dniu 15 marca 2012 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wymagań jakościowych dla odmian tytoniu. Rozporządzenie to jest jednym z aktów wykonawczych regulujących szczegółowe zasady przyznawania nowej płatności do surowca tytoniowego realizowanej w ramach wsparcia specjalnego.
Rozporządzenie określa wymagania jakościowe, jakie musi spełniać surowiec tytoniowy, aby mógł być objęty nową płatnością. Wymagania te zostały określone osobno dla każdej grupy odmian tytoniu uprawianego w Polsce, tj. dla tytoniu typu Virginia, typu Burley, tytoniu suszonego powietrzem oraz tytoniu suszonego powietrzem z możliwością dosuszania lub wędzenia. Wymagania te określone zostały na podstawie cech charakterystycznych dla tytoni skupowanych w Polsce w latach 2007-2009 w najwyższych klasach jakościowych stosowanych przez czterech głównych przetwórców surowca tytoniowego, tj. w klasie I i II dla tytoniu typu Virginia oraz w klasie I dla pozostałych grup odmian. Ze względu na fakt, że w Polsce nie obowiązywał dotychczas jednolity system klasyfikacji surowca tytoniowego, a zakłady pierwszego przetwarzania miały dowolność ustalania wymagań jakościowych dla poszczególnych klas tytoniu, wymagania określone w projekcie zostały ujednolicone poprzez zastosowanie metody uśrednienia wskaźników dotyczących poszczególnych parametrów obowiązujących uprzednio w różnych przedsiębiorstwach.
2. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie rejonów uprawy tytoniu
W dniu 15 marca 2012 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie rejonów uprawy tytoniu. Rozporządzenie to jest również jednym z aktów wykonawczych regulujących szczegółowe zasady przyznawania nowej płatności do surowca tytoniowego realizowanej w ramach wsparcia specjalnego.
Rozporządzenie określa rejony, na terenie których uprawiany musi być tytoń, aby mógł on zostać objęty nową płatnością. Rejony te odpowiadają dotychczasowym, tradycyjnym rejonom uprawy tej rośliny i obejmują: rejon lubelsko – podkarpacki, rejon świętokrzysko – małopolski, rejon kujawsko – pomorski, rejon mazurski oraz rejon dolnośląski. Przy określaniu rejonów wzięto pod uwagę zarówno kryteria przyrodnicze (głównie klimat i gleby), jak i pozaśrodowiskowe, tj. wyodrębniono tradycyjne rejony uprawy tej rośliny, na terenie których znajduje się odpowiednia infrastruktura do uprawy, zbioru i przygotowania surowca do sprzedaży.
Ponadto przedmiotowe rozporządzenie określa przyporządkowanie poszczególnych grup odmian tytoniu do rejonów oraz zawiera listę odmian tytoniu (łącznie 111 odmian) należących do poszczególnych grup opracowana z uwzględnieniem zarówno odmian krajowych jak i zagranicznych, a także odmian będących obecnie w uprawie jak i tych, które wejdą do uprawy w przeciągu najbliższych dwóch lat.
3. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniające rozporządzenie w sprawie rejonów wrażliwych pod względem gospodarczym lub środowiskowym – zmiana w zakresie wsparcia specjalnego do owiec
W dniu 15 marca 2012 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniające rozporządzenie w sprawie rejonów wrażliwych pod względem gospodarczym lub środowiskowym, które określa rejony objęte płatnością do krów i owiec realizowaną w ramach wsparcia specjalnego.
Nowelizacja rozporządzenia przewiduje zmianę polegającą na rozszerzeniu listy rejonów wrażliwych, na terenie których będzie realizowana płatność do owiec o województwo łódzkie i świętokrzyskie.
4. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów roślin objętych płatnością uzupełniającą oraz szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego
W dniu 15 marca 2012 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów roślin objętych płatnością uzupełniającą oraz szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Rozporządzenie to przewiduje wprowadzenie przepisów określających szczegółowe warunki przyznawania:
- płatności do surowca tytoniowego realizowanej w ramach tzw. wsparcia specjalnego,
- oddzielnej płatności do owoców miękkich,
-
dwóch rodzajów płatności uzupełniającej (płatności niezwiązanej do tytoniu oraz płatności niezwiązanej do skrobi).
Rozporządzenie umożliwia przyznanie płatności do surowca tytoniowego również w przypadku, gdy umowa na uprawę tytoniu lub umowa kontraktacji została zawarta z małżonkiem rolnika wnioskującego o tę płatność. Ponadto uregulowano sytuację, w której masa surowca tytoniowego wskazana w zaświadczeniach potwierdzających spełnianie wymagań jakościowych (a więc łączna masa dostarczonego surowca) jest większa niż masa surowca tytoniowego wynikająca z umowy na uprawę tytoniu lub umowy kontraktacji. Wówczas płatność do tytoniu przysługiwać będzie do proporcjonalnie pomniejszonej ilości surowca tytoniowego w poszczególnych partiach – tak, aby łączna ilość surowca objętego płatnością była równa ilości zakontraktowanej.
Od 2012 r. przejściową płatność do owoców miękkich zastąpiła płatność oddzielna, która przysługuje do powierzchni upraw malin lub truskawek z okresu referencyjnego (rokiem referencyjnym jest rok 2008, tj. najpóźniejszy możliwy okres reprezentatywny przewidziany w art. 129 rozporządzenia Rady (WE) nr 73/2009). W związku z tym w rozporządzeniu określono szczegółowe warunki przyznawania tej płatności małżonkowi rolnika, spadkobiercy oraz przejmującemu gospodarstwo rolne. Uregulowania w tym zakresie są analogiczne do rozwiązań stosowanych w przypadku innych płatności historycznych, np. płatności do chmielu.
Ponadto rozporządzenie wprowadza przepisy określające szczegółowe warunki przyznania płatności niezwiązanej do tytoniu oraz płatności niezwiązanej do skrobi. Uregulowania te dotyczą przypadków, gdy do otrzymania płatności uprawniony jest więcej niż jeden podmiot (np. w wyniku dziedziczenia gospodarstwa rolnego) oraz sytuacji, gdy do rejestru podmiotów posiadających prawo do uzyskania płatności niezwiązanej wpisany jest zarówno rolnik wnioskujący o tę płatność jak i małżonek tego rolnika lub spadkodawca lub zbywca gospodarstwa rolnego.
5. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinny spełniać wnioski w sprawach dotyczących płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego
W dniu 15 marca 2012 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinny spełniać wnioski w sprawach dotyczących płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.
Zaproponowane w niniejszym rozporządzeniu zmiany są konsekwencją zmian w ustawie z dnia 26 stycznia 2007 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz. U. z 2008 r. Nr 170, poz. 1051, z późn. zm.) oraz w rozporządzeniu z dnia 9 marca 2009 r. w sprawie rodzajów roślin objętych płatnością uzupełniającą oraz szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz. U. Nr 40, poz. 326, z późn. zm.).
W związku z powyższym, w rozporządzeniu wprowadzono m.in. przepisy:
- umożliwiające, na jednym formularzu wniosku o przyznanie płatności, ubieganie się również o płatności do tytoniu w ramach wsparcia specjalnego,
- dostosowujące do przepisów ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681, z późn. zm.),
- określające dokumenty, które powinny być składane przez ubiegającego się o przyznanie płatności cukrowej w przypadku, gdy zostanie przeprowadzony dział spadku po śmierci osoby, która była stroną umowy dostawy buraków,
-
określające dokumenty, które obowiązani są dołączać do wniosku rolnicy, którzy będą się ubiegali o przyznanie płatności niezwiązanej do tytoniu, zgodnie z art. 24ab ust. 2 - 4 ustawy z dnia 26 stycznia 2007 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego lub o przyznanie płatności niezwiązanej do skrobi zgodnie z art. 24ac ust. 2 - 4 ww. ustawy, m.in. w związku z nabyciem lub dziedziczeniem gospodarstwa lub w przypadku gdy do płatności uprawnionych jest więcej niż jeden podmiot.
6. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinien spełniać formularz wniosku umieszczany na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
W dniu 15 marca 2012 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinien spełniać formularz wniosku umieszczany na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Regulacje zawarte w ww. projekcie rozporządzenia umożliwią rolnikom od 15 marca 2012 r. składanie za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa również wniosków o przyznanie płatności do tytoniu w ramach wsparcia specjalnego.
Ponadto, regulacje zawarte w ww. rozporządzeniu mają na celu dostosowanie zmienianego rozporządzenia do przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 marca 2010 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinny spełniać wnioski w sprawach dotyczących płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz. U. Nr 39, poz. 215, z późn. zm.).