Najważniejsza jest bioasekuracja

- Proszę, a wręcz apeluję do rolników o utrzymywanie wzmożonych zasad bioasekuracji – zaapelował minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda podczas konferencji poświęconej aktualnej sytuacji w zakresie chorób zakaźnych zwierząt na terenie Polski.

Najważniejsza jest bioasekuracja
Trzecia choroba zakaźna, o której była mowa na konferencji to ASF.
 
– Zleciłem przegląd w zakresie przestrzegania zasad bioasekuracji przede wszystkim dużych gospodarstw – powiedział minister i dodał, że – pracujemy nad przepisami dotyczącymi bioasekuracji, które muszą być dostosowane do specyfiki, rozmiaru i technologii chowu w gospodarstwach, bo tylko wówczas będzie ona skuteczna.

Minister Grzegorz Puda podkreślił, że nie bez znaczenia jest również rola i świadomość właścicieli stad i pracowników gospodarstw.
 
- W kwestii  dzików będę wnioskować o ograniczenie pogłowia dzików zwłaszcza, że poza zagrożeniem zakażeń są także skargi pochodzące od rolników na duże szkody jakie robią te zwierzęta w uprawach – poinformował szef resortu rolnictwa.

Minister Rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda zwrócił się ponadto do Ministra Zdrowia o wyrażenie zgody na możliwość organizowania polowań zbiorowych, ale tylko w zakresie polowań na dziki.

 
Główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka przedstawił działania Inspekcji Weterynaryjnej. Poinformował, że w tym roku stwierdzono 3600 przypadków ASF u dzików i 103 ogniska. Zapewnił, że cały czas trwają poszukiwania padłych dzików, aby maksymalnie ograniczyć możliwości rozszerzania się choroby.
 
- Trwają czynności związane z ustaleniem źródła wystąpienia ogniska grypy ptaków – powiedział szef inspekcji weterynaryjnej.

Główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka zwrócił uwagę, że ognisko wystąpiło w bardzo dużym, nowoczesnym obiekcie składającym się z 14 budynków, w których prowadzony jest chów wolierowy.

 
Poinformował również o podjętych jeszcze w maju br. działaniach związanych z określeniem wytycznych w zakresie kontroli ferm zwierząt futerkowych. Skontrolowanych zostało 280 ferm z ogólnej ich liczby 840.


Tagi:
źródło: