MRiRW ogłasza sukces Polski w negocjacjach WPR

Sukcesem dla polskiego rolnictwa zakończyły się dwudniowe negocjacje (20-21 marca 2013) w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej, poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba.

MRiRW ogłasza sukces Polski w negocjacjach WPR

Szczegółowe kwestie przyjęte na Radzie Ministrów

Płatności bezpośrednie

  1. Ministrowie rolnictwa potwierdzili ustalenia ze Szczytu finansowego, że istnieje możliwość przesunięcia do 25% środków z II filaru na płatności bezpośrednie w Polsce i innych krajach, których poziom wsparcia jest poniżej średniej UE.
  2. Stosowanie systemu SAPS będzie możliwe do 2020 r. oraz możliwe będzie dofinansowanie płatności w ramach tego systemu z budżetu krajowego do 2020 r.
  3. Działania proekologiczne (tzw. greening) będą obowiązkowe dla rolników ubiegających się o płatności bezpośrednie. Państwa członkowskie przeznaczą 30% koperty krajowej na wsparcie tych działań. Wyłączenie gruntów na cele ekologiczne zostało zmniejszone z 7% (proponowanych przez KE) do 5% powierzchni gruntów. Obowiązek ten dotyczy gospodarstw o powierzchni powyżej 15 ha. W zakresie dywersyfikacji upraw rolnych w gospodarstwach ministrowie zmienili zasady: gospodarstwa o powierzchni 10-30 ha powinny uprawiać co najmniej dwie uprawy, a ponad 30 ha – powinny prowadzić 3 uprawy.
  4. Państwa stosujące system SAPS mogą 12% koperty krajowej wypłacać na płatności połączone z produkcją .
  5. Ministrowie zaakceptowali pomoc dla młodych rolników oraz dla małych gospodarstw.

Wspólna organizacja rynków rolnych

Kwoty cukrowe zostały przedłużone do 2017 r., ministrowie odrzucili ponowną realokację kwot produkcji cukru.


Publiczna interwencja i prywatne przechowalnictwo zostało utrzymane do świeżego i chłodzonego mięsa wołowego dla zwierząt od 8 miesięcy.

Rozwój obszarów wiejskich

W zakresie ONW – państwa członkowskie uzyskały większą elastyczność w ustalaniu obszarów o utrudnieniach naturalnych. Wprowadzono np. możliwość kumulacji kryteriów biofizycznych.

Dla regionów które utraciły po 2013 r. status „słabiej rozwiniętych” będzie możliwość utrzymania dotychczasowego poziomu dofinansowania inwestycji dla rolników.

Pobierz materiały z konferencji.

 



Tagi:
źródło: