Międzynarodowa konferencja nt. glebowej materii organicznej

21 września br, w Brukseli odbyła się międzynarodowa konferencja „Glebowa materia organiczna – stara prawda, nowe wyzwania”.

Międzynarodowa konferencja nt. glebowej materii organicznej
Organizatorami konferencji był minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki oraz Dyrektoriat Badań i Innowacji Komisji Europejskiej. Założenia merytoryczne i program konferencji zostały przygotowane przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach. W konferencji którą otworzył Minister Marek Sawicki wzięło udział ponad 150 uczestników z większości krajów Unii Europejskiej reprezentujących najważniejsze instytucje naukowe i administrację.

Celem organizowanej w Brukseli konferencji było zwrócenie uwagi europejskiej opinii publicznej, a przede wszystkim administracji, na sprawy związane z zasobnością oraz znaczeniem glebowej materii organicznej w kontekście postępujących zmian klimatycznych. Problematyka ta jest dla naszego kraju szczególnie istotna, ze względu na niską i ciągle pogarszającą się zasobność naszych gleb w próchnicę oraz wysoki poziom zakwaszenia.


Podczas jednodniowej konferencji zostały zaprezentowane najnowsze informacje na temat aktualnego stanu oraz kierunków zmian zachodzących w zasobności gleb europejskich w materię organiczną. Poza typowo produkcyjnymi funkcjami próchnicy, szczegółowo omówione zostały kwestie związane z możliwościami wiązania (sekwestracji) w glebie CO2, co ma istotne znaczenie dla ograniczania efektu cieplarnianego. Prelegenci zwrócili także uwagę na potencjalne możliwości próchnicy w gromadzeniu i zatrzymywaniu wody oraz roli jaką w związku z tym, może ona odegrać w zapobieganiu i łagodzeniu klęsk suszy i powodzi, które w ostatnich latach są dotkliwie odczuwalne w całej Europie.


Konferencja była dobrą okazją do podsumowania i oceny dotychczasowych efektów działań rolno-środowiskowych, ukierunkowanych na zachowanie i odbudowę zasobów glebowej materii organicznej, a jednocześnie dała jednoznaczny sygnał decydentom o konieczności wypracowania nowych, bardziej efektywnych instrumentów opartych na aktualnej wiedzy i praktyce agrotechnicznej.


Wszystkie materiały z konferencji są dostępne na stronie www.soilconference.eu.



Tagi:
źródło: