Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Ciągnik Fendt 926 Vario z ładowaczem
2011-04-06 -
Suszarnia przewoźna CPT
2011-01-08 -
Ogrzewacze stacjonarne - Piece - KS
2013-03-22
M. Sawicki: Pieniądze z kar za kwoty mleczne powinny trafić na fundusz stabilizacyjny
W czwartek, 7 maja 2015 r. minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki wziął udział w spotkaniu Izb Rolniczych z państw Grupy Wyszehradzkiej. Jednym z głównych tematów rozmów była przyszłość unijnego rynku mleka po zakończeniu systemu kwotowania produkcji.
Sytuacja na rynku mleka
Zdaniem uczestników spotkania sytuacja wymaga podjęcia przez Komisje Europejską bardziej odważnych i aktywnych form działania, z dopłatami do eksportu włącznie. Zwłaszcza, że opłacalność produkcji w wielu krajach będzie dodatkowo pogorszona przez kary za przekroczenie limitów w ostatnim roku kwotowym.
– Będę zabiegał w Brukseli, aby pieniądze z kar pobranych od rolników trafiły na specjalny fundusz, którego celem będzie stabilizowanie sytuacji na rynkach rolnych – zapowiedział Marek Sawicki.
Minister poinformował działaczy z Izb Rolniczych Czech, Węgier i Słowacji o wysiłkach resortu rolnictwa nakierowanych na konsolidację przemysłu mleczarskiego oraz mięsnego. Zdaniem MRiRW poprawi to pozycję konkurencyjną polskiego przemysłu spożywczego nie tylko w staraniach o nowe zagraniczne rynki zbytu, ale także w kontaktach z wielkopowierzchniowymi sieciami handlowymi w kraju.
Wspólna Polityka Rolna
Kolejnym tematem rozmów była przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej.
– Moim zdaniem WPR po 2020 roku powinna w większym stopniu promować rolników aktywnych takich, którzy mają pomysł na swój rozwój. Dlatego należałoby przesunąć środki z I filara (dopłaty bezpośrednie) i skierować je do II filara (rozwój obszarów wiejskich) – powiedział minister Sawicki.