Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Łamacz słomy, włóka łąkowa MOVE
2020-04-07 -
Cebula AGROSAD
2020-10-05 -
FENDT - szyba drzwiowa dolna P / L zielona
2011-12-13 -
Agregat otrząsająco-czyszczący MAJA
2020-05-12
M. Sawicki o karach za przekroczenie kwot mlecznych i kształtowaniu ustroju rolnego
– Podjęte przeze mnie starania przyniosły zgodę Komisji Europejskiej na rozłożenie na trzy roczne raty opłat za przekroczenie kwot mlecznych. To jest konkretna pomoc dla polskich rolników – powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki odnosząc się do zarzutów opozycji, że nie uczynił nic w tej sprawie.
Kary za przekroczrenie kwot mlecznych
– Pierwsza kara za przekroczenie kwot, za rok kwotowy 2005/2006, wynosiła 243 mln złotych i dotyczyła około 140 tysięcy rolników. Ówczesnemu ministrowi rolnictwa za rządów Prawa i Sprawiedliwości nie udało się uzyskać rozłożenia opłat na raty – przypomniał szef resortu rolnictwa.
Rolnicy, którzy przekroczyli swoje kwoty produkcyjne od 13 sierpnia mogą składać wnioski do właściwych oddziałów Agencji Rynku Rolnego o rozłożenie opłat na raty. Pierwszą ratę muszą oni zapłacić do końca września.
– Zwracam uwagę, że około 1/3 producentów będzie wnosiło opłaty w wysokości do tysiąca złotych, a kolejnych około 30% w przedziale od tysiąca do pięciu tysięcy złotych. Tylko około tysiąc producentów (na 63 tysiące, którzy przekroczyli limity) będzie musiało zapłacić za 100% przekroczenie posiadanych limitów. Z reguły są to osoby, które świadomie przekraczały limity licząc na dalsze trwanie dobrej koniunktury z 2014 roku – poinformował minister Marek Sawicki.
Nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego
Drugim tematem dzisiejszej konferencji prasowej ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego była uchwalona przez Sejm RP nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.
– Osiągnęliśmy w Sejmie porozumienie wszystkich klubów. Tylko dwóch posłów było przeciwnych. Dlatego apeluję do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy o jak najszybsze podpisanie tej ustawy. Wszystkie środowiska rolnicze liczą, że Pan Prezydent podpisze ją bez zbędnej zwłoki – powiedział szef resortu rolnictwa.
– Znowelizowana ustawa wprowadza przede wszystkim uspołecznienie obrotu ziemią rolniczą w Polsce. Zabezpiecza zarówno przed nadmierną koncentracją ziemi, jak i przed nadmiernym jej rozdrobnieniem – podsumował Marek Sawicki.