Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Kanałowa wanna ściekowa
2016-04-14 -
Przetrząsacz SIP SPIDER 815|8
2020-01-14 -
Agregaty uprawowe z wałem przednim - U755/W
2013-03-19 -
Głębosz TYP-GR Agro-Lift
2020-07-17 -
Traktorek Mitsubishi MT201D 4x4
2011-12-28
II Kongres Nauk Rolniczych
W Centralnej Bibliotece Rolniczej odbywał się dziś Kongres Nauk Rolniczych "Nauka - Praktyce".
22 lata wolnej, niepodległej, demokratycznej Polski, 22 lata swobodnego, samodzielnego podejmowania decyzji, a ja mam wrażenie, że polskie nauki rolnicze pozostają, gdzieś z boku europejskiego i światowego nurtu naukowego. Dlatego dwa lata temu, po konsultacjach ze środowiskiem naukowców podjąłem decyzję o organizacji, odbywającego się nie jednorazowo, ale w sposób cykliczny Kongresu Nauk Rolniczych. W ten sposób chcę przywrócić miejsce należne naukom rolniczym w całym naukowym świecie. To dzisiejsze spotkanie będzie ważnym krokiem na tej właśnie drodze. – powiedział minister Sawicki otwierając dzisiejsze naukowe wydarzenie.
Celem II Kongresu Nauk Rolniczych było nie tylko zdefiniowanie strategicznych programów badań dla rolnictwa i obszarów wiejskich.
II Kongres Nauk Rolniczych odbywa się w roku szczególnym, w roku naszej prezydencji, a także w roku w którym dokonuje się przymiarka do wielkiej reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Nie wyobrażam sobie, aby jakakolwiek reforma tej polityki dokonała się bez udziału świata nauki, bez udziału nauki polskiej. Gorąco zachęcam, aby po prezentacji przez Komisję Europejską pakietu legislacyjnego dotyczącego WPR, całe polskie środowisko naukowe aktywnie włączyło się do oceny tych propozycji i to nie tylko na zasadzie recenzji. Oczekuję aktywnych, innowacyjnych propozycji. Czas najwyższy, abyśmy z Polski powiedzieli jasno i odważnie całej Europie, że świat potrzebuje coraz więcej zdrowej bezpiecznej żywności. Europa nie może być na to obojętna. Europa nie może popierać reform w duchu stagnacji, konserwacji i płacenia za gotowość produkcyjną, nie może udawać przed całym światem, że nie chce uczestniczyć w światowym wzroście produkcji żywności – podkreślił minister Sawicki i apelował do naukowców żeby, gdy zostanie zaprezentowany Pakiet Legislacyjny, mieli odwagę przedstawić propozycje głębokiej, nastawionej na rozwój rolnictwa reformy WPR.
Nie możemy godzić się tylko i wyłącznie na lokowanie środków, na płacenie za spokój społeczny, na płacenie za gotowość produkcyjną. W naszych propozycjach musi być innowacyjność, musi być konkurencyjność, musi być aktywny rozwój. Nie prawdą jest, że rozwój produkcji rolniczej musi kolidować z ochroną środowiska i ochroną klimatu. Rolnictwo może rozwijać się w poszanowaniu obu tych czynników. Potencjał europejskiego, a przede wszystkim polskiego rolnictwa, jest tak dalece jeszcze niewykorzystany, że w zgodzie ze środowiskiem naturalnym możemy znacząco zwiększyć podaż naszych produktów na rynki europejskie i na rynki światowe – zaznaczył szef resortu.
II Kongres Nauk Rolniczych obejmował dwie sesje plenarne. Głównymi zagadnieniami omawianymi podczas nich były:
- Kierunki rozwoju nauk rolniczych i ich wpływ na kształt polityki rolnej w Polsce w okresie średnio i długoterminowym.
- Nauka na rzecz biogospodarki i innowacyjny model rozwoju sektora rolno-żywnościowego i obszarów wiejskich.
- Ekonomiczne i społeczne uwarunkowania produkcji, bezpieczeństwo żywności i standardy jakościowe w warunkach zmian środowiskowych.
- Oczekiwane rozwiązania transferu wiedzy na rzecz rozwoju sektora rolno-żywnościowego i obszarów wiejskich.
Zasłużeni przedstawiciele świata nauki otrzymali dziś z rak ministra Marka Sawickiego Honorową Odznaką „ Zasłużony dla Rolnictwa”.
Honorowy Patronat nad II Kongresem Nauk Rolniczych sprawował prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.