Sytuacja podażowo-popytowa i cenowa na rynku wieprzowiny
2024-12-17
Innowacje wzmacniające potencjał rolnictwa terenów górskich, to temat omawiany podczas konferencji, która odbywała się w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi.
– Chcemy rozwijać rolnictwo w górach, bo bez niego góry staną się martwe i turystów tam nie będzie – powiedział podczas konferencji minister Jan Krzysztof Ardanowski.
– Góry są ważnym dla rolnictwa obszarem, zarówno gospodarczym, ekologicznym, jak i kulturowym. Dziś mówimy o tym, jakie działania podjąć, aby na tym terenie rolnictwo utrzymać, rozwijać lub tam gdzie ono uległo wypchnięciu tam je przywrócić. Chcemy, żeby ludzie niezależnie od tego w jakim rejonie naszego kraju żyją, mieli podobne możliwości rozwoju i realizacji swoich pragnień – mówił minister.
– Dochody rolników powinny jednak pochodzić z dobrze zorganizowanej produkcji i sprzedaży za dobrą ceną produktów wysokiej jakości. Musimy zastanowić się wspólnie nad tym jakie rozwiązania wprowadzić, aby produkty te były dostępne na rynku i rozpoznawalne jako produkty wyróżniające się jakością – mówił minister i dodał, że jednym z dobrych rozwiązań jest aplikowanie o unijne certyfikaty żywności.
– Obecnie obowiązujące w Polsce przepisy są bodaj najlepsze w Europie i umożliwiają praktycznie sprzedaż wszystkiego, co rolnicy mogą wytworzyć. W tej chwili 4,5 tys. gospodarstw sprzedaje żywność przetworzoną w gospodarstwie, a ok. 11 tys. zajmuje się sprzedażą produktów nieprzetworzonych – informował szef resortu rolnictwa.
– Przywrócimy możliwość uboju zwierząt w małych gospodarstwach, podobnie jak jest to w Austrii, czy Bawarii. Jest to szczególnie ważne nie tylko w przypadku bydła, ale także innych gatunków zwierząt, np. na terenach górskich owiec. Przygotowujemy już odpowiednie przepisy w tej sprawie. Bedą musiały być one notyfikowane w KE, ale spodziewam się, że w świetle rozwiązań stosowanych w innych krajach problemów z tym nie będzie – zaznaczył minister.