Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Łamacz słomy, włóka łąkowa MOVE
2020-04-07 -
Cebula AGROSAD
2020-10-05 -
FENDT - szyba drzwiowa dolna P / L zielona
2011-12-13 -
Agregat otrząsająco-czyszczący MAJA
2020-05-12
Embargo głównym tematem obrad Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa
Na wniosek ministra Marka Sawickiego na poniedziałkowej unijnej Radzie Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa odbyła się dyskusja na temat zasad zniesienia rosyjskiego embarga na produkty rolno-spożywcze. Polska delegacja ostro zaprotestowała przeciwko bilateralnym negocjacjom kilku państw członkowskich w tej sprawie.
Embargo tematem obrad Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa
- Do tej pory solidaryzm europejski wobec rosyjskiego embarga był faktem. Niestety w ostatnim czasie dochodzą nas informacje, że coś się zmieniło. Dlatego chcę zapytać Komisję Europejską czy dała zielone światło na rozmowy dwustronne? Czy mamy teraz ustawiać się w kolejce do prezydenta Putina i kupować bilety do Moskwy? Uprzedzam tylko, że takie podejście doprowadzi do katastrofy - powiedział Marek Sawicki.
Podczas obrad żaden z przedstawicieli Komisji Europejskiej nie potwierdził, że jest zgoda na dwustronne porozumienia znoszące embargo do Rosji. Komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan zapowiedział podczas rozmowy z ministrem Markiem Sawickim, że Komisja Europejska będzie kontynuowała dotychczasową jednolitą politykę wobec Rosji.
Trudna sytuacja na rynku owoców i warzyw, mleka oraz wieprzowiny
W Brukseli podniesiono również kwestię trudnej sytuacji na rynku owoców i warzyw, mleka oraz wieprzowiny.
Podczas dwustronnego spotkania ministra Marka Sawickiego z komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem Polsce udało się wywalczyć środki na wsparcie w ramach obecnych nadzwyczajnych środków wsparcia na rynku owoców i warzyw. Z pomocy będą mogli skorzystać również ci producenci, którzy już wcześniej skorzystali z pomocy de minimis.
Polska zwróciła się również z wnioskiem o rozłożenie na raty kar za przekroczenie unijnych limitów produkcji mleka co spotkało się z poparciem wielu państw członkowskich, które mają podobne problemy w ostatnim roku kwotowym na tym rynku. Temat ten będzie dalszym przedmiotem konsultacji z Komisją Europejską.
Podczas posiedzenia na Radzie Ministrów Polska po raz kolejny podniosła kwestię interwencji na rynku wieprzowiny. Zwróciliśmy się z wnioskiem podobnie jak wiele pozostałych państw członkowskich o podjęcie działań na tym rynku poprzez wprowadzenie dopłat do prywatnego przechowalnictwa oraz dopłat do eksportu.
Polska z ogromnym rozczarowaniem przyjęła stanowisko Komisji Europejskiej, która twierdzi, że sytuacja nie jest jeszcze na tyle zła, aby podejmować jakiekolwiek dodatkowe działania. Żadne z państw członkowskich nie podzieliło optymizmu komisarza Phila Hogana co do oceny skali kryzysu.
Nie mniej jednak obie strony wyraziły chęć dalszego dialogu. Minister Marek Sawicki umówił się z komisarzem Hoganem na dodatkową rozmowę podczas, której zostaną omówione kwestie nieefektywnych mechanizmów pomocowych na rynku owoców i warzyw oraz lepszego wykorzystania mechanizmów tzw. siatki bezpieczeństwa na rynku mleka i mięsa wieprzowego.