Kategorie
Zobacz również tu
-
2024-12-23
-
Globalne zbiory zbóż
2024-12-23 -
Ceny zbóż na giełdach towarowych (8.12.2024)
2024-12-23 -
Unijna produkcja trzody chlewnej
2024-12-23
Poznaj produkty
-
BOBMAN "FL" kompaktowa ścielarka
2020-07-30 -
BAT0210; 12V 4Ah
2020-02-07 -
Wózek jezdny do bron kompaktowych KBT
2016-02-10 -
Konstrukcje stalowe
2012-10-23
Dyrektywa tytoniowa i WPR tematem przewodnim spotkania Grupy Wyszehradzkiej w Krakowie
Reforma Wspólnej Polityki Rolnej oraz zmiany zaproponowane przez KE w tzw. dyrektywie tytoniowej to główne tematy zakończonego 17 maja 2013 r. spotkania ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Rumunii i Słowenii.
Delegacjom, które przyjechały do Krakowa przewodniczyli: słowackiej - sekretarz stanu Magdaléna Lacko-Bartošov, rumuńskiej - sekretarz stanu Achim Irimescu, czeskiej - wiceminister Jaroslava Beneš Špalková, węgierskiej - sekretarz stanu György Czerván, bułgarskiej - wiceminister Snezhana Blagoeva, słoweńskiej - sekretarz stanu Tanja Strniša oraz polskiej - minister Stanisław Kalemba.
Po blisko dziesięcioletniej obecności w Unii Europejskiej powinniśmy poświęcić więcej uwagi budowaniu silnego, spójnego regionu, by stać się aktywną i odpowiedzialną grupą państw wewnątrz UE, która czynnie wpływa na jej rozwój - powiedział minister Stanisław Kalemba otwierając dzisiejsze obrady.
Dyskusja dotycząca projektu dyrektywy tytoniowej Parlamentu Europejskiego i Rady została poparta przez wszystkich uczestników spotkania, z wyjątkiem Słowenii. We wspólnym oświadczeniu zaznaczono szkodliwość spożywania wyrobów tytoniowych i uznano potrzebę jego ograniczenia ze względów zdrowotnych. Wyrażono jednak obawy dotyczące negatywnego wpływu zaproponowanych przez KE rozwiązań na sytuację ekonomiczną unijnych plantatorów i przetwórców tytoniu.
Zaproponowany przez Komisję Europejską projekt dyrektywy będzie miał znaczący wpływ na sektor uprawy i przetwórstwa tytoniu, a także produkcji i dystrybucji wyrobów tytoniowych. Szczególnie dotkliwe jej oddziaływanie zaznaczy się w tych państwach Unii Europejskiej, w których uprawiany jest tytoń i produkowane są wyroby tytoniowe – podkreślił podczas spotkania minister Kalemba i dodał, że proponowane przez Komisję Europejską rozwiązania nie mają kompleksowego charakteru. Zauważył także, że Komisja Europejska nie zaproponowała rozwiązań osłonowych dla regionów produkcji tytoniu i jego plantatorów.
W większości gospodarują oni na małych areałach, w mniej rozwiniętych gospodarczo regionach, przeważnie o wysokiej stopie bezrobocia. Zaproponowane przez KE rozwiązania będą powodować wiele niepożądanych napięć w obszarze polityki społecznej. Mogą także przynieść negatywne skutki w postaci wzrostu liczby osób borykających się z trudnościami ekonomicznymi, jak również dotkniętych wykluczeniem społecznym – podkreślił polski minister.
Druga część dzisiejszego spotkania dotyczyła reformy Wspólnej Polityki Rolnej i skupiała się wokół kilku istotnych tematów. Przedstawiano preferencje poszczególnych państw w zakresie przejścia z systemu płatności SAPS na nowy system naliczania płatności bezpośrednich. Mówiono o możliwości przesunięć środków między dwoma filarami WPR, o propozycji stosowania przejściowego wsparcia krajowego, a także o propozycjach wsparcia małych gospodarstw i młodych rolników.
Strona polska za niezbędne uznaje także utrzymanie ustaleń Szczytu Europejskiego i Rady Rolnej dotyczące możliwości przesuwania środków między filarami.
Polska opowiada się za utrzymaniem systemu SAPS. Płatności bezpośrednie odgrywają ważną rolę we wsparciu dochodów rolniczych i dlatego ostatecznie przyjęte rozwiązania są tak istotne - podkreślił podczas obrad minister Stanisław Kalemba. Przedstawiciele wszystkich krajów przyznawali, że w tym względzie potrzebna jest duża elastyczność.
Czytaj dalej na następnej stronie...