Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Głębosz REHAB MZURI
2020-06-23 -
ŁADOWARKA TELESKOPOWA JCB 516-40
2020-04-28 -
Wkłady do korpusów K80 Scharmueller
2020-05-18 -
Przyczepa rolnicza T710/1 6t
2016-01-19 -
Stacja do monitoringu owadów AEGIS N 12
2014-02-14 -
Agregat do dezynfekcji zwierząt
2013-05-07
Dokąd zmierza WPR?
Podsumowanie polskiej prezydencji w zakresie rolnictwa i rybołówstwa było tematem zorganizowanej dziś w Warszawie konferencji.
Minister Marek Sawicki zaprosił do dyskusji przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP, Sejmu i Senatu, attache rolnych akredytowanych w Polsce, przedstawicieli związków i organizacji działających w rolnictwie oraz naukowców i specjalistów.
Gospodarz dzisiejszej konferencji „Dokąd zmierza WPR?” zwrócił uwagę na ocenę naszej prezydencji, która została określona jako jedna z najlepszych.
To nie tylko jedna z najlepszych, ale i najsmaczniejsza prezydencja – powiedział minister wspominając brukselskie prezentacje truskawki kaszubskiej, jabłek łąckich i rogala świętomarcińskiego.
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na to, że bardzo dobrze wykorzystaliśmy minione pół roku na promocję polskiej żywności.
W czasie naszej prezydencji staraliśmy się być państwem neutralnym, obiektywnym – podkreślił minister Sawicki i dodał – oponentom przypominam, iż czas załatwiania skończył się w Polsce w 1989 roku. We wrześniu zaproponowałem przeprowadzenie publicznych debat na temat reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Odbyły się już trzy takie debaty, a dyskusja tak naprawdę dopiero się rozpoczyna.
Minister Marek Sawicki zwrócił uwagę, że najważniejszym pytaniem tej dyskusji jest to, czy europejscy politycy będą w stanie zapomnieć o najbliższych wyborach w swoich krajach i zaproponują rzeczywistą reformę WPR, mając na względzie to jak będzie wyglądało europejskie rolnictwo za lat 20., czy 30.
W mojej ocenie nowa WPR musi dać odpowiedź na wyzwania współczesności. Musi uczynić europejskie rolnictwo konkurencyjnym, innowacyjnym i zdolnym do rozwoju – podkreślił szef resortu rolnictwa.
Podsumowując półroczne przewodnictwo Polski w Unii Europejskiej minister zwrócił uwagę na to, że to właśnie Polska, proponując szeroką debatę nt. zmian WPR, pierwsza uczyniła konkretny krok służący realizacji nowych uwarunkowań prawnych, wynikających z Traktatu Lizbońskiego.
Dziś kompetencje Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej zostały zrównane. Dlatego wszyscy odpowiadamy za zmiany, jakie będą wprowadzone w mechanizmach nowej Wspólnej Polityki Rolnej – powiedział minister.
Podsumowując ostatnie pół roku minister przypomniał, że w tym czasie udało się ”rozbroić” mniejszość blokujacą w sprawie pomocy żywnościowej dla najuboższych mieszkańców UE, dla blisko 18 mln ludzi. Ta pomoc będzie kontynuowana w latach 2012 i 2013. Co będzie dalej jeszcze nie zdecydowano, ale według ministra warto, aby ten program był dalej prowadzony, gdyż w Europie jeszcze wiele osób musi z niego korzystać.
Odnosząc się do kwestii kwotowania produkcji mleka minister przypomniał, że sprawa nie jest zamknięta, a Parlament Europejski dokona oceny tego rynku w roku 2012 i dopiero wówczas będą podejmowane decyzje.
Minister wezwał najsilniejsze kraje unijne Francję i Niemcy do większej odwagi w reformowaniu WPR, aby przestała ona być tylko narzędziem do redystrybucji środków.
Polska prezydencja to był tylko wstęp do tego, co się będzie działo w ciągu najbliższych dwóch lat – powiedział minister Marek Sawicki i zaapelował do uczestników konferencji, aby uzbroili go w nowe pomysły i propozycje rozwiązań, które uczynią nową WPR lepszą i skuteczniejszą, konkurencyjną i odpowiadającą na wyzwania współczesności.
Minister mocno podkreślił, że jednym z podstawowych założeń WPR było wyrównywanie poziomów i likwidowanie różnic.
Tymczasem największym sprawcą nierówności i zakłóceń w równych warunkach konkurencji jest niesprawiedliwy system dopłat bezpośrednich – powiedział minister Marek Sawicki i dodał, że nowy system powinien opierać się na obiektywnych kryteriach, dla wszystkich takich samych, a nie na historycznych zaszłościach, które znów pojawiają się w propozycjach przedstawionych przez KE.
Materiały z konferencji - pobierz plik (.pdf 6,90 MB)