Debata o rolnictwie w Sejmie RP

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba wystąpił w Sejmie RP odnosząc się do zarzutów, jakie zostały wysunięte pod jego adresem we wniosku o wotum nieufności.

Debata o rolnictwie w Sejmie RP

 

Minister Stanisław Kalemba stwierdził jednoznacznie, że kolejny zarzut - tolerowanie patologii w Agencji Nieruchomości Rolnych wymaga zdecydowanego sprzeciwu – Moje, wiceministrów i dyrektorów departamentów wielokrotne spotkania z rolnikami woj. zachodniopomorskiego w grudniu ubiegłego roku i styczniu br., zaowocowały podpisaniem w dniu 11 stycznia br. ustaleń z Komitetem Protestacyjnym. Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych wydał stosowne zarządzenia. Obowiązują one w całym kraju. Proces sprzedaży nieruchomości został uspołeczniony. Dalsze rozwiązania zostały zawarte w projekcie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Projekt znajduje się w Sejmie -.

Natomiast odnosząc się natomiast do kwestii zmian w nabywaniu nieruchomości rolnych po 1 maja 2016 r. przez cudzoziemców minister poinformował, że w Ministerstwie kończą się prace nad projektem stosownej ustawy, która będzie regulowała obrót nieruchomościami rolnymi stanowiącymi własność osób prywatnych, jak i zasad gospodarowania Zasobem Własności rolnej Skarbu Państwa. Projektowana ustawa wprowadzać będzie dalsze regulacje, w celu zapewnienia, aby nieruchomości rolne były przede wszystkim nabywane na powiększenie lub tworzenie gospodarstw rodzinnych, które w myśl art. 23 Konstytucji RP są podstawą ustroju rolnego.

Rada Ministrów 6 listopada 2012 r. przyjęła przygotowany przez Ministerstwo projekt założeń do ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych. RCL przygotowało projekt ustawy. Przewiduje się, że jeszcze w tym roku zostanie skierowany do Sejmu.

Kolejny zarzut PiS dotyczący liberalizacji przepisów GMO, minister określił jako wręcz kuriozalny. Polska jest wolna od wysiewu i uprawy roślin GMO!

Udało się uniknąć płacenia kar i zachować dobrą markę polskich produktów żywnościowych.

Kontrole przeprowadzone przez PIORIN wykazały, że w roku 2013 nie był prowadzony obrót materiałem siewnym GMO oraz nie stwierdzono upraw GMO.

Stawianie zarzutu rezygnacji z konsolidacji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Agencji Nieruchomości Rolnych jest również nietrafione, bowiem nie rozważano takiego projektu. Analizowana była natomiast możliwość połączenia Agencji Rynku Rolnego i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z uwagi na to, że agencje te zajmują się zupełnie odmiennymi zadaniami, posiadają odmienne systemy teleinformatyczne, będą wdrażały nowe rozwiązania wynikające z WPR 2014–2020 odstąpiono od tego pomysłu. Analiza ekonomiczna pokazała, że połączenie Agencji nie przyniosłoby oszczędności, wręcz przeciwnie mogłyby zakłócić sprawną obsługę beneficjentów oraz zwiększyć koszty systemów informatycznych. Zarówno ARiMR jak i ARR są sprawnymi instytucjami.

Założenia do projektu ustawy o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii zostały w dniu 25 września br. przekazane do rozpatrzenia przez Komitet Rady Ministrów.

Minister stanowczo nie zgodził się z zarzutem nieuregulowania spraw związanych z „łańcuchem żywnościowym”.

Podkreślił, że wspierane jest tworzenie grup producentów rolnych. Ich liczba stale rośnie. Obecnie funkcjonuje ponad 1500 grup, najwięcej na rynku zbóż, owoców i warzyw, trzody i drobiu. Pomoc z PROW dla zakładów przetwórczych uzależniona jest od podpisania wieloletnich umów z rolnikami. Realizowany jest z powodzeniem , Program „Mój rynek”. Program zakłada modernizację lub budowę 280 targowisk. Działanie to będzie kontynuowane w nowym PROWie.

Rząd RP aktywnie, każdego roku, uczestniczy w negocjacjach wielkości możliwości połowowych, które mają być przyznane Polsce. Ustalone kwoty połowowe przydzielone państwom członkowskim są zawsze wynikiem porozumienia osiągniętego pomiędzy państwami regionu Morza Bałtyckiego i Komisją Europejską.

Każdorazowo włączeni są przedstawiciele sektora rybackiego.

Minister podkreślił, że o sytuacji w rolnictwie na bieżąco informujemy Komisje Rolnictwa w Sejmie i Senacie. Zwrócił uwagę, że od 31 lipca 2012 r. tj. od momentu kiedy został powołany na stanowisko ministra rolnictwa odbyło się 96 posiedzeń Sejmowej Komisji Rolnictwa.

Do Ministerstwa wpłynęło 9 dezyderatów, w tym 7 z Komisji Rolnictwa. Na wszystkie została udzielona odpowiedź i Komisja przyjęła te odpowiedzi.

Minister powiedział również, że  - o skuteczności aktywnej polityki Rządu, koalicji PO-PSL świadczą globalne wskaźniki i podstawowe fakty znane całemu społeczeństwu - podwojenie eksportu artykułów rolno-spożywczych za czasów rządów koalicji PO-PSL to fakt już powszechnie znany. A mogło to się stać dzięki aktywności przedsiębiorców, wsparciu publicznemu i dobrym przepisom prawnym w tym zakresie. Ten Rząd zapewnia także utrzymanie dobrych warunków rozwoju na kolejne siedem lat -.

Minister stwierdził również, że jest pewien, iż w nowej perspektywie polskie rolnictwo stanie się jeszcze bardziej nowoczesne i zdolne do konkurencji na rynkach europejskich i światowych.



Tagi:
źródło: