Na rynku krajowym obserwowane są w dalszym ciągu nieznaczne spadki cen skupu mleka. Niemniej jednak dużo wskazuje na to, że na przełomie września i października mleko może ponownie drożeć. Według danych GUS w sierpniu 2012 roku hektolitr mleka kosztował przeciętnie 112,85 zł, czyli o 0,2% mniej niż przed miesiącem. W relacji miesięcznej zmiana była niewielka, natomiast w skali roku nastąpiło pogłębienie spadku ceny. Średnie ceny skupu w I kwartale były wyższe niż w analogicznym okresie 2011 r, w II kwartale o 2-3% niższe, natomiast w ubiegłym miesiącu już do 6%. W kolejnych miesiącach przewiduje się jeszcze wyższą różnicę niż w ubiegłym roku. Jest to spowodowane tzw. efektem bazy, czyli silnym wzrostem cen w II połowie 2011 roku.
Szacuje się, że w IV kwartale bieżącego roku surowiec w skupie również może drożeć, mimo że podwyżki nie będą tak silne jak przed rokiem.
W wielu regionach (mazowieckim, opolskim, podkarpackim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim i zachodniopomorskim) ceny mleka w skupach zwiększyły się już w sierpniu. Z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że większe firmy mleczarskie w Polsce również odnotowały podwyżki w cenach skupu. Za 100 kg mleka w sierpniu bieżącego roku zakłady płaciły przeciętnie 115,33 zł (około 112 zł/hl), tj. więcej o 0,7 procenta niż w lipcu. Spadki obserwowano jedynie w regionach południowo-wschodnich.
Poprawie sytuacji producentów mleka sprzyjają także rosnące ceny zbytu przetworów mleczarskich, zarówno w Polsce jak i innych krajach UE. Odtłuszczone mleko w proszku w Polsce podrożało o ponad 2 procent i wyniosło 11,31 zł/kg w sierpniu 2012 r. Natomiast w I połowie września dynamika wzrostu jeszcze bardziej przyspieszyła i wzrosła o 8 procent w przypadku OPM, zaś masła o 6 procent. Pod koniec roku spodziewane jest zatem, że tendencje te znajdą swoją odzwierciedlenie również w cenach skupu.