W wieku 95 lat zmarł Bolesław Rostowski, inżynier, konstruktor, jeden z twórców kombajnu Bizon.
Bolesław Rostowski, inżynier, konstruktor, jeden z twórców kombajnu Bizon
Jak informuje Portal Płock, Bolesław Rostowski zmarł w niedzielę 31 lipca w wieku 95 lat. Pogrzeb odbył się w czwartek, 4 sierpnia, o godzinie 11.00 na cmentarzu przy Norbertańskiej w Płocku.
Bolesław Rostowski pracował w Fabryce Maszyn Żniwnych, która powstała w 1948 r. W fabryce powstawały pierwsze w Polsce żniwiarki konne, a od 1954 r. rozpoczęła się produkcja wzorowanych na radzieckich kombajnów zbierających zboże - przede wszystkim Vistuli. Gdy pod koniec lat 60. malało zainteresowanie płockimi kombajnami, a istnienie FMŻ stanęło pod znakiem zapytania, Bolesław Rostowski, główny konstruktor pracowni, wraz z zespołem inżynierów stworzyli na przekór tym planom legendarnego Bizona.
Bizon to było coś. Kombajn posiadał hydrauliczne wspomaganie układu kierowniczego, co było wtedy rzadkością, centralne sterowanie hydrauliczne układami napędów i regulacji bez potrzeby opuszczania stanowiska kierowniczego i przeregulowywania parametrów za pomocą kluczy i młotka. Ziarno było czystsze (powyżej 98,5%), a straty w zbiorach - mniejsze. W testach z udziałem maszyn rolniczych z ZSRR i NRD to Bizon bił pozostałe kombajny na głowę.
Jak przypomina Portal Płock, w 1971 r. rozpoczęła się seryjna produkcja kombajnu. Tysięczny egzemplarz wyprodukowano na 1 maja 1972 r. W kolejnych latach z płockiej fabryki na polskie pola wyjechały tysiące modeli maszyny. Bizona oglądano na wystawach m.in. w Danii, NRD, Związku Radzieckim i na Węgrzech. Kombajn inżynierów z Płocka sprawdzał się w dalekich Indiach i Brazylii. W kolejnych latach w pracowni konstruowano następne modele Bizona. Coraz wydajniejsze, nowocześniejsze, bardziej dopracowane.
Choć Fabryki Maszyn Żniwnych nie ma już od lat, to Bizony wciąż w dużej liczbie pracują na polach, co roku pomagając rolnikom w pracach żniwnych.
źródło: Gospodarz.pl/Portal Płock Codziennie o Płocku i Regionie