| Autor: mikolaj

Sprzedaż przyczep rolniczych w listopadzie 2013 r.

W okresie od stycznia do listopada 2013 roku w Polsce zarejestrowano 7765 nowych przyczep rolniczych. Wynik ten jest zatem w dalszym ciągu o 3,4% lepszy w relacji do 2012 roku. Jak podali analitycy Martin&Jacob w jedenastym miesiącu roku zarejestrowano jednak jedynie 228 sztuk, co stanowi prawie 50% spadek sprzedaży w odniesieniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Sprzedaż przyczep rolniczych w listopadzie 2013 r.
Jedną z przyczyn spadku rejestracji przyczep w stosunku do poprzednich miesięcy jest zaprzestanie rejestracji przyczep produkcji własnej. Jak podawaliśmy w czerwcowym zestawieniu (kliknij), tylko w szóstym miesiącu tego roku, z uwagi na wprowadzenie nowych norm jakościowych, zwiększających wymogi co do rejestrowanego sprzętu, zarejestrowano rekordowe 1504 maszyny własnej produkcji.

Tylko z tego względu listopadowe wyniki pozwalają na w pozytywną ocenę wyników rejestracji przyczep w Polsce w bieżącym roku. Pierwsze jedenaście miesięcy 2013 jest w dalszym ciągu o 3,4% lepsze pod tym względem od roku ubiegłego. W marcu liczba sprzedanych przyczep w 2013 r. była wyższa od tej z 2012 r. o prawie 8%, w kwietniu niższa o 6,5%, a w maju ponownie wyższa o niespełna 7%. Czerwiec to wynik o 38% lepszy, podczas gdy w lipcu przewaga wynosiła 25%. W sierpniu było o 15% więcej i wszystko wskazuje, że w grudniu wynik ten będzie bliski temu z roku ubiegłego.

W dużej mierze dzięki czerwcowym wynikom, w podsumowaniu od stycznia 2013 roku na pierwszym miejscu pod względem rejestracji nowych przyczep rolniczych w dalszym ciągu znajduje się (i do końca roku będzie się znajdował) sprzęt produkcji własnej, na który w pierwszych jedenastu miesiącach 2013 roku zdecydowało się 2557 gospodarzy (jedna rejestracja przez ostatnie 4 miesiące). Od czerwca udział przyczep produkcji własnej ciągle maleje i obecnie wynosi niespełna 33%.

Na drugim miejscu znajdują się produkty firmy Pronar. W okresie od stycznia do listopada br. sprzedano 1790 przyczep tej firmy, a w samym listopadzie właścicieli znalazło 89 maszyn. Tym samym producent odnotował w minionym miesiącu spadek ilości zarejestrowanych przyczep w stosunku do analogicznego okresu sprzed roku o ponad 22%. Ponadto oznacza to, że 23,1% gospodarzy nabyło w tym roku przyczepy tej marki. Warto także podkreślić, iż Pronar dalej jest jedynym producentem, który sprzedał więcej przyczep od początku roku (o 9%), niż w roku ubiegłym
.

Czytaj także: Sprzedaż ciągników rolniczych od stycznia do listopada 2013 roku

Trzecim najchętniej wybieranym producentem z ponad 9,4% udziałem w runku jest Metal-Fach. W okresie od stycznia do listopada 2013 roku przyczepy tej firmy wybrano bowiem 730 razy, a w jedenastym miesiącu br. nowych nabywców znalazły 43 przyczepy.

Na czwartym miejscu pozostaje METALTECH. W 2013 roku zarejestrowano 605 przyczep producenta, z kolei w samym listopadzie jedynie 14.

Po dużych wzrostach, które nastąpiły w czerwcu, od tego momentu liczba rejestracji przyczep rolniczych systematycznie maleje. Powodów takiego stanu rzeczy należy upatrywać w niskich cenach płodów rolnych oraz sezonie zimowym, który nie sprzyja tego typu inwestycjom. Gospodarze nabywają przyczepy raczej przed żniwami, stąd poprawy sytuacji można się spodziewać dopiero w 2014 roku
.
 
Sprzedaż nowych przyczep rolniczych w okresie od stycznia do listopada 2013 r. (mierzona liczbą rejestracji)
Sprzedaż przyczep rolniczych listopad 2013
Źródło: AgriTrack 2005-2013 na podstawie danych CEPIK
(kliknij w obrazek, aby go powiększyć)

* W tekście zamiennie używa się słów "sprzedaż" i "rejestracja", które w ujęciu prezentowanych danych są tożsame. Realna sprzedaż notowana przez firmy może być jednak wyższa od prezentowanej.


Tagi:
źródło: