| Autor: mikolaj

Sprzedaż przyczep rolniczych w październiku 2013 r.

W okresie od stycznia do października 2013 roku w Polsce zarejestrowano 7537 nowych przyczep rolniczych. Wynik ten jest zatem w dalszym ciągu o 6,5% lepszy w relacji do 2012 roku. Jak podali analitycy Martin&Jacob w dziesiątym miesiącu roku zarejestrowano jednak jedynie 299 sztuk, co stanowi prawie 50% spadek sprzedaży w odniesieniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Sprzedaż przyczep rolniczych w październiku 2013 r.
Jedną z przyczyn spadku rejestracji przyczep w stosunku do poprzednich miesięcu jest zaprzestanie rejestracji przyczep produkcji własnej. Jak podawaliśmy w czerwcowym zestawieniu (kliknij), tylko w szóstym miesiącu tego roku, z uwagi na wprowadzenie nowych norm jakościowych, zwiększających wymogi co do rejestrowanego sprzętu, zarejestrowano rekordowe 1504 maszyny własnej produkcji.

Z tego względu październikowe wyniki generalnie pozwalają na w dalszym ciągu dobrą ocenę wyników rejestracji przyczep w Polsce w bieżącym roku. Pierwsze dziesięć miesięcy 2013 jest w dalszym ciągu o 6,5% lepsze pod tym względem od roku ubiegłego. W marcu liczba sprzedanych przyczep w 2013 r. była wyższa od tej z 2012 r. o prawie 8%, w kwietniu niższa o 6,5%, a w maju ponownie wyższa o niespełna 7%. Czerwiec to wynik o 38% lepszy, podczas gdy w lipcu przewaga wynosiła 25%. W sierpniu było o 15% więcej i wszystko wskazuje, że w listopadzie wynik ten będzie już gorszy.

W dużej mierze dzięki czerwcowym wynikom, w podsumowaniu od stycznia 2013 roku na pierwszym miejscu pod względem rejestracji nowych przyczep rolniczych w dalszym ciągu znajduje się (i prawdopodobnie do końca roku będzie się znajdował) sprzęt produkcji własnej, na który w pierwszych dziesięciu miesiącach 2013 roku zdecydowało się 2556 gospodarzy (bez zmian od 3 miesięcy). Od czerwca udział przyczep produkcji własnej ciągle maleje i obecnie wynosi niespełna 34%.

Na drugim miejscu znajdują się produkty firmy Pronar. W okresie od stycznia do października br. sprzedano 1701 przyczep tej firmy, a w samym październiku właścicieli znalazły 102 maszyny. Tym samym producent odnotował zatem w minionym miesiącu spadek ilości zarejestrowanych przyczep w stosunku do analogicznego okresu sprzed roku o ponad 20%. Ponadto oznacza to, że 22,6% gospodarzy nabyło w tym roku przyczepy tej marki. Warto także podkreślić, iż Pronar jest jedynym producentem, który sprzedał więcej przyczep od początku roku (o 11%), niż w roku ubiegłym
.

Czytaj także: Sprzedaż ciągników rolniczych od stycznia do października 2013 roku

Trzecim najchętniej wybieranym producentem z ponad 9,1% udziałem w runku był Metal-Fach. W okresie od stycznia do października 2013 roku przyczepy tej firmy wybrano bowiem 687 razy, a w dziesiątym miesiącu br. nowych nabywców znalazły 64 przyczepy.

Od podium nieco oddalił się METALTECH, który z łączną sprzedażą na poziomie 591 sztuk do trzeciego miejsca w rankingu traci już "96 przyczep".

Jak zwracają uwagę eksperci w październiku interesująco przedstawia się sytuacja w obszarze przyczep importowanych. Odnotowano bowiem o 30% więcej rejestracji takiego sprzętu, co pokazuje że bez dofinansowań z Unii i utraconej możliwości łatwego wykonania własnego sprzętu, to cena stanowi ważny element przy zakupach.

 
Sprzedaż nowych przyczep rolniczych w okresie od stycznia do października 2013 r. (mierzona liczbą rejestracji)

Źródło: AgriTrack 2005-2013 na podstawie danych CEPIK
(kliknij w obrazek, aby go powiększyć)
 


Tagi:
źródło: